Libya belirsizliğe yol alıyor

Libya belirsizliğe yol alıyor

Libya Yüksek Seçim Komisyonu’ndan kilit isimlerin, planlandığı üzere ülkede 24 Aralık’ta seçim yapılmasının mümkün olmadığını belirterek görevden ayrıldı. Bu gelişmenin ardından Libya Yüksek Seçim Komisyonu, cuma günü yapılması planlanan başkanlık seçiminin ertelenmesi önerisinde bulundu. Libya Parlamentosu, önceki gün yaptığı açıklamada seçimin cuma günü yapılmasının imkansız hala geldiğini ifade etmişti. Bu, seçimlerin beklendiği üzere ertelendiğine dair ilk resmi açıklama oldu.

Parlamentonun açıklamasının ardından Libya Yüksek Seçim Komisyonu da seçimin ertelenmesi önerisinde bulundu. Yüksek Seçim Komisyonu tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, seçimin ilk turunun 1 ay ertelenerek 24 Ocak 2022’de yapılması önerildi. Komisyon, Temsilciler Meclisi’ne 30 gün içinde bir tarih belirlenmesi çağrısında bulundu. Seçimin tarihi için resmi tarih açıklanmadı.

CADDELER KAPATILDI

Karar sonrası, Mart ayında kurulan geçiş hükümetinin statüsü de tartışmalı hale geldi. Zira geçiş hükümetinin görev süresi Cuma günü dolacak. Libya’da Halife Hafter liderliğindeki güçler, Eylül ayında geçiş hükümetine güvenoyunu geri çekmişti.

Bu gelişmelerin ışığında ülkede şiddet ve çatışma ihtimali de yükseldi. Nitekim Libya’daki Birleşmiş Milletler Destek Misyonu (UNSMIL), başkent Trablus’ta güvenlik konusunda yaşanan gelişmelerin çatışmalara dönüşebileceği uyarısında bulundu. Trablus’un bazı bölgelerinde askeri birliklerin konuşlanması ve bazı caddelerin trafiğe kapatmasına ilişkin açıklama yayımlayan UNSMIL, Trablus’ta güvenlikle ilgili süren gelişmelerden endişe duyduğunu belirtti.

Dün Trablus’un Zaviye ve Bab bin Gaşir bölgelerinde ağır silahlı askeri araçlar konuşlandırılmış, bazı caddeler de toprak dökülerek trafiğe kapatılmıştı. Ayrıca Sidre ve Tarik eş-Şuk bölgelerinde de askeri hareketlenmeler gözlenmişti. Bunun üzerine Trablus Üniversitesi de eğitime ara verildiğini ve güvenlik gerekçesiyle öğrencilerden evlerine dönmelerinin istendiğini açıklamıştı.

BİNGAZİ BAŞKONSOLOSLUĞU TALEBİ

Libya’nın batısında etkili olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile uzun süredir işbirliği halinde olan Türkiye, ülkenin doğusu ile de irtibat için “çağrı” aldı. Libya Temsilciler Meclisi heyeti, Ankara’daki temaslarında “Türk firmalarının doğuda iş ve yatırım yapması, Bingazi Başkonsolosluğu’nun faaliyete geçmesi ve Türk Hava Yolları’nın Bingazi’ye uçuşlara başlaması” talebinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı, bu talepleri değerlendirmeye aldı.

Seçimin ana gündem olduğu bir dönemde, Temsilciler Meclisi heyetinin Ankara’da temaslarda bulunması dikkat çekti. Temsilciler Meclisi Başkan Vekili Fevzi el-Nüveyri başkanlığındaki heyet, 14-17 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye geldi. Heyet Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştü.

Türkiye, Libya’daki olaylar nedeniyle 2014’te Bingazi Başkonsolosluğu ve Trablus Büyükelçiliği’nin faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştu. Büyükelçilik 2017’nin başında Trablus’ta faaliyetlerine yeniden başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir