Le Fıgaro’dan Türk SİHA’larına övgü

Bayraktar TB-2 SİHA’ların başarısı, Fransız medyasının gözünden kaçmadı. Fransız Le Fıgaro gazetesi, SİHA’ların önemini anlatan bir haber kaleme aldı.

Gazeteye göre, Türkiye son 10 yılda, ürettiği SİHA’larıyla ABD, İsrail ve çin ile birlikte dünyanın önde gelen SİHA üreticilerinden biri oldu.

Silahlı hava araçlarının etki alanını genişlettiği dile getirildi. Libya ve Azerbaycan’ın dağlık Karabağ’daki başarısında büyük emeği olan silahların, satış sözleşmelerinin arttığı vurgulandı.

Türk SİHA’larının, savaş uçaklarına kıyasla 20 kat ucuz olduğuna dikkat çekildi. Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’ya satılmasının ve bu ülkenin Donbas’da bu SİHA’yı kullandığına ilişkin video yayımlamasına değinildi.

Bunun Rusya’nın tepkisine neden olduğu ifade edilen haberde, nato’nun Polonya ve Letonya’nın Türk SİHA’larına ilgi duymasına temkinle yaklaştığı aktarıldı.

Gazete ayrıca SİHA’ların tarihçesine yer verdi. İlk olarak PKK’ya karşı kullanıldığını dile getirdi. Türk SİHA’ları için dönüm noktasıysa 2016 suriye’de kullanılması olarak gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir