Lavrov: Kürtler ABD’ye kanıp ayrılıkçılığa kalkışmasın

LAVROV’DAN SURİYE AÇIKLAMASI

“Kürtleri, ABD’li muhataplarımızın okşamalarına kanmamaları konusunda uyarmak isterim. ABD bu taktikleri Kürtlerle ilişkilerinde kullanıp Suriye’nin doğusu için ayrılıkçı eğilimleri beslemeye ve bu eğilimleri tek parça bir Suriye devletine engel olarak kullanmaya çalışıyor.” Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanmasına dikkati çekti, ABD’nin bölgede ayrılıkçı duyguları beslediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vatikan devletlerle ilişkiler sekreteri Başpiskopos Paul Richard Gallegher’le Moskova’da görüştü. Gündemde terör örgütünün kontrol ettiği bölgelerdeki gelişmeler vardı. “Kürtler kendilerini Suriye toplumunun bir parçası olarak görmeli” diyen Lavrov, meşru çıkarlarının korunması konusunda Moskova’nın çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi. Astana görüşmelerinin bu kapsamda yapıldığına işaret etti.

LAVROV: ABD SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE KARŞI

Terör örgütü PKK/YPG’ye verilen desteği hatırlatan Lavrov, ABD’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı olduğunun altını çizdi. “Kürtlere, Suriye’nin doğusundaki ayrılıkçı duyguları besleyen ABD’li meslektaşlarımızın kendileriyle ilişkilerinde kullandıkları taktiklerine boyun eğmemelerini tavsiye ediyorum. Bu tehlikeli bir oyundur ve Kürt sorununun Suriye ile birlikte bütün bölgede alevlere kapılmasına neden olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir