Kuş pisliğiyle kaplı tablonun sanat eseri olduğu ortaya çıktı… 3 milyon dolara satılması bekleniyor

New York’ta bir barakada bulunan kuş pislikleriyle kaplı bir yağlı boya tablo, önümüzdeki hafta Sotheby’s müzayedesinde satılacak. Tablonun satış fiyatının 3 milyon dolara kadar çıkması bekleniyor.

Sakallı, yaşlı bir adamın çıplak bir formda bir taburede otururken tasvir edildiği tablonun, 17. yüzyılda yaşamış ünlü ressam Anthony van Dyck tarafından yapıldığı belirtildi.

Tablonun, 1615-1618 yılları ortasında yapıldığı kestirim ediliyor. Sanat koleksiyoncusu Albert B. Roberts, resmi 20. yüzyılın sonlarında New York, Kinderhook’ta bir çiftlik kulübesinde buldu. Ve Roberts, parçayı 600 dolara satın aldı.

Bir sanat tarihçisi olan Susan Barnes, tablonun Aziz Jerome ve Melek isimli yapıtının taslağı olduğunu belirledi. Barnes, yaklaşık bir metre uzunluğundaki tablonun Van Dyck’in bu tıp ölçekte hayatta kalan sırf iki çalışmasından biri olduğunu söyledi.

Sotheby’s’den Christopher Apostle, “Gerçekten sergilenmek için tasarlanmamış. Sanatçı, daha sonra başvurmak üzere onları ekseriyetle stüdyoda tutuyordu” dedi.

Şu anda Roberts’a ilişkin olan tablo, önümüzdeki perşembe satışa sunuluyor. Gelirin bir kısmı, sanatkarlara, başka yaratıcı bireylere ve hayır kurumlarına mali takviye sağlayan Albert B. Roberts Vakfı’na gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir