Krize havadan önlem

Krize havadan önlem

Açıklamada, “Avrupa Birliği ve Belarus arasında yaşanan yasadışı sınır geçişleri sorununa bağlı olarak ülkemiz havaalanlarından Belarus’a seyahat etmek isteyen Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarına bilet satışı yapılmaması ve uçağa alınmamaları kararlaştırılmıştır” denildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uygulamanın ikinci bir emre kadar yürürlükte kalacağını da vurguladı.

Sayıları artıyor

Belarus devletine bağlı havayolu şirketi “Belavia” da, Türk hükümetinin kararıyla Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarının Türkiye’den Belarus’a taşınmayacağını açıkladı. Şirketin açıklamasında, karardan etkilenen biletli yolculara ücret iadesi yapılacağı kaydedildi.

Bu arada Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ise, resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Türk makamları ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne “destek ve iş birliğinden” ötürü teşekkür etti.

Öte yandan Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya geçme arayışındaki kişilerin sayısı artmaya devam ettiği ve sürekli yeni grupların katıldığı belirtiliyor. Belarus’un Grodno şehrindeki Bruzgi sınır noktasında  Avrupa’ya göç etme arayışıyla Polonya’ya geçmeye çalışan kişiler, soğuğa rağmen bekleyişini sürdürüyor. Sayıları 2 bini aşan mültecilerin bir kısmı sık sık Polonya’ya geçme girişiminde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir