Koronavirüsün bir başka yüzü: “Büyük darbe vurdu”

Koronavirüsün bir başka yüzü:

Avrupa’daki 17 ülkeden, 200’e yakın kaynaktan derlenen veriler, yaklaşık 100 milyona yakın tarama testinin yapılamadığını ve hastaların yaklaşık yarısının tedavi gecikmelerinden olumsuz etkilendiğini gösterdi.

Bunun ötesinde salgın yüzünden Avrupa’da yaklaşık 1 milyon kişi tanı konulmamış kanserle yaşamını sürdürüyor.

Hastane ve sağlık merkezleri, Covid-19 salgınının doğası gereği bağışıklık sistemi azalan ve risk grubu içinde yer alan kanser hastalarının virüse yakalanmamaları için tedavileri ve operasyonları iptal veya geciktirmek zorunda kaldı.

Salgının kanser tedavisine verdiği tam hasar bilinmiyor

Avrupa Kanser Örgütü yöneticisi ve Queen’s Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Mark Lawler, salgının sağlık sistemlerinde önemli sorunlar çıkardığı ve kanser tedavisine verdiği zararın hala tam olarak kestirilemediği uyarısında bulundu.

Yaptıkları çalışmayla Avrupa ülkelerinin salgın sırasında kanser tedavisinde yaşadığı zorlukları ulaştıkları verilerle gözönüne sermeyi amaçladıklarını ifade eden Lawler, “Covid-19’un kanser hastaları ve kanser hizmetleri üzerindeki feci etkisi göz ardı edilemez. Kanser hastaları bekleyemez ve Covid-19’un kanserle mücadeleyi baltalamaya devam etmemesini sağlamalıyız.” dedi,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir