Johnson’ın koltuğu sallantıda! Bir büyük darbe daha

Johnson’ın koltuğu sallantıda! Bir büyük darbe daha

Kuzey Shropshire bölgesinde Perşembe günü yapılan ara seçimi Liberal Demokratların kazanmasıyla, iktidardaki Muhafazakar Parti 200 yıllık kalesini kaybetmiş oldu. Bu gelişme Muhafazakar Parti içinde deprem etkisi yaratırken, Başbakan Johnson’ın koltuğu çok ciddi biçimde sallantıda.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre bölgede seçimi kazanan Helen Morgan, seçmenlerin bütün Britanya halkı adına yüksek sesle ve net bir mesaj verdiğini ve Boris Johnson için “eğlencenin bittiğini” söyledi. Morgan, “Hükümetiniz yalanlar ve palavralarla yürüyor ve bunun hesabını verecek. Soruşturulacak, sorgulanacak ve yenilgiye uğratılacak” dedi. Liberallerin adayı, bununla birlikte kutlamalar sırasında üzerinde “Boris Balonu” yazan bir balonu patlattı.

Geçen yıl Başbakanlık’ta verilen Noel partisiyle hükümetin kendi Kovid önlemlerini ihlal ettiği eleştirilerine hedef olan Johnson geçen hafta da Avam Kamarası’nda Omicron varyantı için yeni önlemler için yapılan oylamada partisinden yaklaşık 100 milletvekilinin karşı oy kullanmasıyla epey yıpranmıştı. Johnson’a yönelik istifa çağrıları giderek artarken, İngiliz basınında başbakanın sonunun geldiği yorumları yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir