İsviçre’den Rusya’ya yeni Ukrayna yaptırımları

İsviçre Federal Kurulu, “Ukrayna’daki askeri saldırganlığını” münasebet göstererek Rusya’ya karşı Avrupa Birliği’nin (AB) son paketinde getirdiği tedbirleri benimseyerek daha fazla yaptırım uygulama kararı aldı.

Federal Kurulun açıklamasında, “İsviçre, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden askeri akınları ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve güvenliğini baltalayan aksiyonlarına karşılık maksadıyla, AB’nin dokuzuncu yaptırım paketinde yer alan Rusya’ya yönelik tedbirleri kabul etti” tabiri yer aldı.

AB’nin Rusya’ya yönelik 16 Aralık 2022’de uygulamaya aldığı 9. yaptırım paketi, yaklaşık 200 kişi ve kurum ile 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesini, çift kullanımlı eserlere ihracat yasağı getirilmesini ve madencilik yatırımlarının yasaklanmasını kapsıyor. İsviçre’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları yürürlüğe girdi.

Buna ek olarak İsviçre’nin, havacılık ve uzay sanayisi ile ilgili mallar üzerindeki ihracat yasağını, uçak ve insansız hava araçları motorlarını içerecek formda genişletmesi bekleniyor. Öte yandan İsviçre, Rus madencilik bölümüne de yeni yatırımları yasaklamayı planlıyor.

AB’nin üyesi olmayan İsviçre, ekonomik olarak komşularıyla uyumlu bağlantılar yürütüyor.

Geçen yıl şubat ayının sonunda, periyodun İsviçre Federasyonu Lideri Ignazio Cassis, ülkesinin AB tarafından Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve öbür yetkililere karşı Ukrayna’ya yönelik hücum nedeniyle AB tarafından uygulanan mali yaptırımları benimsediğini açıklamıştı.

Öte yandan İsviçre Federal Parlamentosunda bir komite, İsviçre üretimi askeri materyalin öteki bir ülkeden Ukrayna’ya tekrar ihracını önleyen “yeniden ihracat yasağı”ndan feragat edilmesini önermişti.

Komiteden yapılan basın açıklamasında, “Komitenin çoğunluğu, İsviçre’nin Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlamak dahil Avrupa’nın güvenliğine daha fazla katkıda bulunması gerektiğine inanıyor” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir