İsveç, NATO’ya ülkede asker bulundurma izni verdi

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO birliklerinin ülkede süreksiz olarak konuşlandırılmasına müsaade verdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İsveç Başbakanı Kristersson ve Savunma Bakanı Pal Jonson’ın Dagens Nyheter gazetesine yazdıkları ortak makalede, Rusya’nın kendileri için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtilerek, İsveç hükümetinin, ordunun, gelecekteki ortak operasyonlara imkan sağlamak üzere NATO’ya üye devletlerle hazırlıklar yürütebilmesini karara bağladığı aktarıldı.

Makalede, “Rusya bizim için hâlâ bir tehdit. Kriz yahut savaş durumunda, öbür ulusların askeri kaynaklarını süratle bölgemize getirebilmeliyiz. İsveç hükümeti olarak ittifaka üye olmadan NATO birliklerinin ülkemizde süreksiz olarak bulunmalarına müsaade verdik” denildi.

Makalede, şu sözler yer aldı:

“Moskova, jeopolitik gayelerine ulaşmak için çok büyük askeri ve siyasi riskler alıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı, Avrupa’da çağdaş vakitlerde gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli güvenlik riski altındayız. Rusya yakın gelecekte de komşuları için tehdit oluşturmaya devam edecek. Putin’in toprak hırsının sonlarının nerede olduğunu söylemek imkansız. Yakın etrafımızdaki önemli durumun ışığında bu türlü bir karar aldık.”

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde Finlandiya ve İsveç, askeri tarafsızlık siyasetini sona erdirerek 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için müracaat yapmıştı. Finlandiya nisanda NATO’nun 31. üyesi olurken, İsveç’in üyeliği için Türkiye ve Macaristan’dan şimdi onay çıkmadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir