İsrail suikastı ilk kez doğruladı

3 Ocak 2020… Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanında Amerikan dronelarının hedefinde, İran’ın Ortadoğu’daki en güçlü ismi Kasım Süleymani vardı. Süleymani suikast ile hayatını kaybetmişti. ABD’nin hamlesi o dönem tüm dünyayı şoke etmişti. Saldırının ardından gözler hemen İsrail’e çevrilse de ABD saldırıyı kendilerinin düzenlediğini açıklamış, İsrail ise suikasta dair hiç bir açıklamada bulunmamıştı. Ta ki geçtiğimiz günlerde İsrail askeri istihbarat eski şefi Tamir Heiman konuşana kadar.

Ekim ayında görevinden ayrılan Heiman, İsrail istihbaratı çıkarılan bir dergiye konuştu ve Süleymani suikastında İsrail’in rolü olduğu iddialarını ilk kez doğruladı. Heiman, “Dönemimde iki büyük aşama kat ettik. Bunun en önemlisi Süleymani’ydi” dedi.

Süleymani suikastının 1 hafta sonrasında Amerikan NBC televizyonu da suikasta dair yayınladığı haberinde, “Şam Uluslararası Havaalanı’ndaki muhbirler, Süleymani’nin uçağının Bağdat’a gitmek için havalandığı saat hakkında CIA’ye bilgi verirken, İsrail Amerikalılara sağlanan istihbaratı doğruladı” bilgisine yer vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir