Iraklı kaçakçı: Yıllık 100 bin dolar kazanıyorum

İNSANLARIN CANLARINI HİÇE SAYIYORLAR

Çaresiz insanlar her şeyi göze alıp daha iyi bir yaşam için umut yolcuğuna çıkarken, onlar o canları hiçe sayıp sadece ceplerini doldurmaya bakıyor. Iraklı insan kaçakçısına göre yıllık geliri 100 bin dolar.

“TEKNEYE 5 KİŞİ SIĞIYOR AMA 15-20 KİŞİ BİNDİRİYORUZ”

Polonya-Belarus sınırında bir süredir biriken ve Avrupa’ya geçmeyi bekleyen göçmenlerin çoğu Iraklı. İnsan kaçakçılarından biri, o tehlikeli yolculuğu anlattı. “Dunkirk üzerinden insanları toplayıp İngiltere’ye aktarıyoruz. Orada teknelere bindiriyoruz. Normalde bu tekneler 5 kişiyi alıyor ama onları metal çubuklar ve bir motorla güçlendiriyoruz. Böylece 15 ila 20 kişiyi gönderebiliyoruz. İşler durmuyor. Günden güne daha fazla insan gitmek istiyor ama şu anda Belarus vizesi olmadığı için gidemiyorlar” dedi.

POLONYA’DA YAKALANAN MAHMUD AİLESİ IRAK’A GÖNDERİLDİ

Avrupa hayaliyle kaçakçılara 30 bin dolar ödeyen ve kötü muamele gören Mahmud ailesinden bir kadın ise başlarına gelenleri anlattı. “Belarus’a gittiğimizde yemek için yeterli parayı nasıl bulacağımızı bile bilmiyorduk. Kaçakçı, ‘Size verecek param yok’ dedi. Eve dönmek istediğimiz söyledik ama ‘Geri dönemezsiniz, size para harcadım’ dedi. Bize bir hayvanmışız gibi davrandı” diye konuştu.

“PARAMIZ OLURSA YİNE GİDERİZ BURADA HAYATIMIZ YOK”

Aile Belarus’tan Polonya’ya geçmeyi başardı ancak Polonya’da yakalandı ve Irak’a gönderildi. Ancak Mahmud ailesi, paraları olması durumunda bu yolculuğa yeniden çıkmak istiyor. “Paramız olursa tekrar gideriz. Çünkü burada hayatımız yok, geleceğimiz yok, paramız yok, her şeyimizi kaybettik” diyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir