İngiltere: “Rusya ile savaşa hazır olmalıyız”

“Savaşa hazır olmalıyız.” İngiliz Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter, Rusya ile gerilime ilişkin soruya bu cevabı verdi. “Bence Rusya küresel stratejik bağlamı sürekli bir mücadele olarak görüyor. Buradaki hedeflerine ulaşmak için her türlü ulusal güç aracını da kullanmaya hazırlar. Ama bunu yaparken sıcak savaşa da yol açmak istemiyorlar” dedi.

Bu ay görevi bırakmaya hazırlanan Carter, İngiliz basınına konuştu. Rusya’nın Belarus üzerinden Avrupa’ya yönelik bir “hibrit savaş” yürüttüğünü öne sürdü. İngiliz Genelkurmay Başkanı, “Dezenformasyon, istikrarı bozma ve göçmenleri Avrupa Birliği sınırına itmek bunun klasik bir örneği” ifadelerini kullandı.

Carter’a Rusya ile sıcak savaş ihtimali de soruldu. İngiliz General, “Gardımızı düşürmemeli ve caydırıcılığın işe yaradığından emin olmalıyız. NATO olarak ortak pozisyonumuzdan fire vermemeliyiz” dedi.

İngiliz Genelkurmay Başkanı Rusya’nın sıcak savaş istemediğini de dile getirdi. “Tabii savaşı nasıl tanımladığınız da önemli. Ben bir asker olarak bundan gerçek çatışmayı anlıyorum. Rusya’nın bunu istediğini düşünmüyorum. Hedeflerine daha ince yollarla ulaşmak isteyeceklerini tahmin ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir