İngiliz F-35’i Akdeniz’de neden düştü?

Dünya bu haberi konuşuyor. Merak konusu ise “Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak gösterilen F-35 neden ve nasıl düştü?”

Açıklama İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Bir F-35 uçağı, Akdeniz’deki rutin uçuş operasyonları için havalandı. Ancak o savaş uçağı Akdeniz’e düştü. Pilot ise gemiye çıkartılarak kurtarıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Ancak akıllarda bazı soru işaretleri var. İngiltere savunma sanayii açısından güçlü ülkeler arasında yer alıyor. Böyle bir kazanın yaşanması kafaları karıştırırken, uzmanlar olaya farklı yönlerden yaklaşıyor.

Konuyu CNN TÜRK’e değerlendiren Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, “Doğu Akdeniz bana göre patlamaya hazır bir volkan. Bu volkanın içerisinde İngiliz savaş uçağı düştü. Olay bu takdir açısından. Arızası henüz belli değil. Uçak mutlaka buradan çıkarılacaktır. Çıkarıldıktan sonra motor arızasından dolayı mı bulunacak. Uçağın Kıbrıs etrafında Akdeniz’de düştüğü söyleniyor. Ama hangi görev için gittiğini bilmiyoruz. Acaba bu tatbikatın denemesi miydi onu bilemiyorum. Demek ki İngiltere Hava Kuvvetleri uçakların dikine kalkmasını bulan bir ülke. Neden bu uçak kısa platformdan kalktığı halde uçuşun neresinde arıza yaptığı ve düştüğü bence havacılık için önemli bir soru işareti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir