İngiliz Büyükelçi Atina’yı şaşırttı

İngiltere’nin Atina Büyükelçisi Matthew Lodge’dan Yunanistan yönetiminin Türkiye’yi hedef alan ifadelerine itiraz etti.

Ağustos ayında göreve atanan Matthew Lodge, To Vima gazetesine konuştu. İngiliz Büyükelçi, Yunan yetkililerinin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de saldırgan bir siyaset izlediği, istikrarsızlık unsuru teşkil ettiğini ve bölgede güvenliği tehlikeye soktuğu şeklindeki iddialarla ilgili iddiaları yorumladı.

Demecinde “Türkiye’nin uzun vadede Doğu Akdeniz’de istikrardan başka bir şey istediğini söyleyenlere gerçekten inanıyor muyuz?” diyen Büyükelçi Lodge, “Yunanistan’ın duyduğu güvensizliği anlıyorum. Ancak Doğu Akdeniz’de barış ve refahın olmamasından Ankara’nın uzun vadeli çıkarı bulunduğu görüşünü paylaşmıyorum” ifadesini kullandı.

Bu arada Yunanistan’ın, Fransa ile hava ve denizden sonra karada da ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirmeyi planladığı belirtiliyor. Yunan Kathimerini gazetesine göre; Yunan ve Fransız tanklarının önümüzdeki yıl Selanik’e 90 kilometre mesafedeki Litohoro ya da Batı Trakya’da İskeçe şehrindeki Petrohori atış talim sahasında ortak tatbikat gerçekleştirmeleri önerileri de gündeme geldi. Yunanistan’ın Fransa’dan alacağı toplam 24 adet Rafale savaş uçaklarından ilk 6’sının da 17 ya da 19 Ocak’ta Atina yakınlarındaki Tanagra hava üssüne gelmeleri bekleniyor.

Tanagra’ya gelecek 6 adet Rafale savaş uçağının kısa sürede Ege ve Doğu Akdeniz’de uçabilecek durumda olabilmeleri amacıyla söz konusu üsteki altyapı çalışmaları hızlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir