İklim zirvesine giriş engeli

Dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük krizle mücadele için hazırlanmışlardı ancak oldukça basit fakat insanlık için bir o kadar da hayati bir önlemde sınıfta kaldılar.

İsrailli engelli bakan iklim zirvesine ikinci gün erişim sağlayabildi. İsrail Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Karıne Elharrar, tekerlekli sandalye kullananlara erişim sağlanmadığı için Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na ilk gün katılamadı.

Etkinlik kampüsü kapısında iki saat bekleyen ve içeri giremeyince 80 kilometre uzaklıkta, başkent Edınburgh’daki oteline dönmek zorunda kaldı.

İsrailli bakan yaşadıklarını sosyal medya hesabından, “COP26’ya dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımla buluşmak ve iklim krizinde ortak bir mücadeleyi teşvik etmek için geldim. 2021 yılında engelliler için erişebilirliği teşvik eden Birleşmiş Milletler’in etkinliklerine erişilebilirlik sağlamaması üzücü.” ifadeleriyle duyurdu.

İsrail Başbakanı Bennet, Elharrar’ın katılamaması durumunda oturumlara kendisinin de katılmayacağını söyledi. Bunun üzerine İskoç yetkililer harekete geçti.

 

 

Zirvenin ikinci gününde girişe engelli rampası yerleştirildi. İsrailli bakan ve İsrail Başbakanı Bennet etkinlik alanına birlikte geldi içeriye beraber girdi.

İsrail lideri girişte “bu çok önemli bir mesaj” ifadelerini kullandı.

 

İklim zirvesine giriş engeli

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir