İklim zirvesinde fosil yakıt lobisi

Cop 26 adıyla kısaltılan Birleşmiş Milletler İkim Değişikliği Zirvesi’ne katılanlar araştırıldı. Buna göre, fosil yakıt ekstresiyle bağlantılı delegelerin sayısı ülkelerin temsilcilerin daha fazla.

Araştırmayı İngiliz Devlet Televizyonu BBC ve Global Wıtness kuruluşu yaptı. Zirveye katılan isimler araştırıldı. Fosil yakıt sektöründen 503 delegenin geldiği ortaya çıktı. Ülkelerden gelen ve iklim değişikliği için önlem almak isteyen resmi müzakerecilerin sayısıysa sadece 473 kişi.

Çevreciler bu sektörden katılımcıları lobi yapmakla suçladı. Onlara göre fosil yakıt endüstrisi, iklim krizine karşı gerçek bir hamle yapılmasını engelliyor.

Üstelik lobicilerin sayısı, iklim değişikliğinden en çok etkilenen 8 ülkenin heyetinin toplamından fazla. Tespit edilen en büyük grup uluslararası emisyon ticareti birliği olarak kayda geçti. Grup yaklaşık 103 delegeden oluşuyor.

Global Wıtness temsilcilerinden Murray Worthy, bu gibi grupların kendi çıkarları için çalıştığını söyledi. İklim mücadelesine hizmet eder gibi yaparak statükoya yarayan yanlış çözümleri öne sürdüklerini savundu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir