Hollanda maske ve mesafeye geri döndü

Maske ve sosyal mesafe kuralını geçtiğimiz aylarda kaldıran Hollanda, artan vaka sayıları üzerine tekrar yasakları geri getirmeye karar verdi

Geçici hükümetin başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, kameraların karşısına geçti, yeni kararları açıkladı. Aşılama oranlarının yüzde 85’lere ulaşmasına rağmen, vaka sayılarında artışın devam ettiğini belirten Rutte,yeni kısıtlamalara gitmek zorunda olduklarını anlattı.

Yeni düzenlemeyle 6 kasım’dan itibaren Hollanda’da açık ve kapalı alanlarda maske kuralı geri getiriliyor. 25 Eylül’de kaldırılan 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı da tekrar uygulanmaya başlanacak.

Daha önce restoran ve kafelerin kapalı alanları, tiyatrolar ve stadyumlarla sınırlı tutulan koronavirüs kartı uygulaması müzeler, hayvanat bahçeleri, eğlence parkları, Spor salonları, yüzme havuzları ve kafelerin açık alanlarını kapsayacak şekilde genişletildi.

Hollanda’da geçtiğimiz Haziran ayında kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu, Eylül ayında da sosyal mesafe kuralı kaldırılmıştı. Ancak kuralların kaldırılmasıyla vaka sayılarında yüzde 30’ları aşan artışlar yaşandı. Hastaneye başvurularda artan yükseliş, hükümeti yeni kararlar almaya zorunlu kıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir