Hindistan ilk S-400’lerini konuşlandırdı

Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım tehditlerine aldırış etmedi. Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini ülkenin kuzeybatısında Pakistan’a karşı ve sorunlu Keşmir bölgesi yakınına konuşlandırdı. Haberi duyuran Hint medyası oldu.

S-400 hava savunma sistemlerinin ilk bataryalarının kurulumunun gerçekleştirildiği açıklandı. Bunun ardından Hindistan Hava Kuvvetleri, S-400 bataryalarının Pencap eyaletine konuşlandırıldığını duyurdu. Rus yapımı bu sistemlerin ülkenin hava savunma kapasitesini artıracağı kaydedildi.

61c307f679da3e1b384bd69d.png

Ülkenin kuzeybatısındaki Pencap eyaletine yerleştirilen S-400 sisteminde 400, 250, 120 ve 40 kilometre menzile sahip 4 farklı füze kullanılacak. Sistem, savaş uçakları, balistik füze ve erken uyarı uçaklarını hedef alacak.

S-400’ler için seçilen bölge de bir hayli dikkat çekti. Sistem, sorunlu Keşmir bölgesine yerleştirildi. Hint bir yetkili, ilk sistemlerin hem Çin’den hem de Pakistan’dan gelebilecek hava tehditlerinin üstesinden gelebilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Kısa bir süre önce Rusya Devlet Başkanı Putin Hindistan’ı ziyaret etmiş, o ziyaret sonrası S-400 sistemine imza atan Hint Genelkurmay Başkanı helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. O kaza, komplo teorilerini de beraberinde getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir