Göçmen krizleri 6 Berlin Duvarı daha ördürdü

DUVARLAR ÖRÜLEN AVRUPA

Almanya’yı bölen Berlin Duvarı, 1989’da yıkıldı ama şimdi Avrupa’da mülteci geçişlerine karşı yeni duvarlar yükseliyor. AB bu duvarların fonlanması konusunda ikiye bölünmüş durumda. AB’de tartışma sürerken Avrupa’da toplam uzunluk bakımından 6 Berlin Duvarı’na eşit sınır duvarı örüldü bile.

AB ÜLKELERİ GÖÇMENLERE KARŞI DUVARLAR İNŞA EDİYOR

Son dönemde Belarus ile Polonya arasında yaşanan “göçmen krizi”, 2015’te akının dışında kalan ülkelerde de tehdit algısına neden oldu. Belarus yönetimin göçmenleri baskı aracı olarak kullanması, Polonya ve Litvanya’nın “duvar cephesi” içinde yer alması sonucunu doğurdu. Litvanya, 678 km’lik Belarus sınırının 502 km’sine bariyer planlıyor. Bu adımın maliyeti ise 152 milyon euro olacak. Polonya da 353 milyon euro harcayarak 400 km’lik belarus sınırının 100 km’den fazlasına duvar dikme çalışmalarına önümüzdeki haftalarda başlayacak.

AB, dış sınırların idaresi ve korunması için 2014-2021 bütçesinde 2.4 milyar euro ayırdı. Bu kaynakta tel örgülere ya da duvarlara yönelik herhangi bir özel vurgu yok. 7 yıllık yeni bütçede ise sınırların kontrolü için 6.4 milyar euro ayrıldı. Sınırlarına bariyer çekmek isteyen üye ülkeler kendi hazinelerinden karşılamak durumundalar.

DUVARLARIN MALİYETİNİ KİM KARŞILAYACAK?

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avusturya, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Çekya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya, fonlamanın birlik bütçesinden yapılmasından yana. Fransa ve Almanya ise bu ülkelerden gelen baskıyı göğüslüyor. AB komisyonu da birlik bütçesinden fonlamaya karşı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir