Flamingo cennetini kurtarma operasyonu başlattılar

Muğla’nın Milas ilçesi ile Bodrum ilçeleri ortasında kalan Boğaziçi köyü sonları içerisindeki antik Bargilya Kenti ve  binlerce flamingo ile seksene yakın kuş ve balık çeşidinin barınma alanı olan müdafaa altındaki Tuzla Sulak Alanı, evsel ve inşaat atıkları nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Bodrum’daki istekli çevreciler, otel çalışanları ve Milas ile Bodrum Belediyesi’nin paklık hizmetleri sulak alanda paklık operasyonu başlattı.

ONLARCA KİŞİ PAKLIK İÇİN SULAK ALANA KOŞTU

Bodrum’da üç yıl evvel kurulan ‘Missgibi 1 Bodrum’ istekli kümesi, ile Güvercinlik köyündeki 5 yıldızlı otel 20 çalışanı ve paklık çalışanları antik kent ve sulak alan etrafında paklık yaptı. Yaklaşık 5 saat süren temizlikte 2 traktör evsel atık ve çöp toplandı.

Bodrum’da yaşayan İngiliz, İsviçre ve Avusturya vatandaşlarının da dayanak verdiği paklık aktifliği sırasında toplanan atıklar ortasında yer alan dev traktör tekerlekleri, buzdolabı, klozet, inşaat atıkları, meşrubat şişe ve kutuları, mutfak ve inşaat gereçleri görenleri şoke etti.

“TEMİZLE TEMİZLE BİTMEZ ANCAK BİR YERDEN BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Miss Üzere 1 Bodrum istekli kümesinin kurucusu Tulin Mor Janes SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Binlerce yıllık antik kent ve kelamda müdafaa altında olduğu ilan edilen sulak alanda durum tam bir felaket. Buraya gezmeye gelenler ne getirdilerse yiyip içip atmış. Yetmemiş traktör ve kamyonlarla molozlarını getirip sulak alan ve antik kente boşaltmışlar, burası adeta doğal hoşluklar ortasında bir çöplük olmuş. Bu nedenle önümüzdeki hafta tekrar sulak alan ve etrafında paklık çalışması yapacağız. Lakin temizlikten  çok alanın korunması, kontrollerin sıklaştırılması. Cenneti resmen cehenneme çevirmişler, facianın boyutu büyümeden gerekli tedbirler acil olarak alınmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir