Eski NATO liderinden Putin ile ilgili flaş iddia: “İsteğini açıkça belirtti”

Eski NATO lideri “O sırada Rusya’nın dışında olduğu güvenli, istikrarlı, müreffeh Batı’nın bir parçası olmak istediler” dedi.

İşçi Partisi üyesi Robertson, 2000 yılında Rusya Devlet Başkanı olan Putin ile ilk zamanlarından yapılan bir toplantıdan bahsetti ve olayı şöyle anlattı: “Putin ‘Bizi ne zaman NATO’ya katılmaya davet edeceksiniz?’ dedi, Robertson da ‘Biz kimseyi davet etmiyoruz. onlar başvuruyorlar” deyince Rus lider ‘Bir dizi önemsiz ülke ile aynı sırada beklemeyeceğiz’ dedi”.

RUSYA: EŞİT BİR ORTAK OLURSAK REDDETMEYİZ

Bu anlatılanlar, Putin’in 21 yıldan uzun bir süre önce Rusya lideri olarak göreve başlamasına yakın, bir BBC röportajında ​​David Frost’a söyledikleriyle uyumlu. Putin, Frost’a ‘Rusya’nın görüşleri eşit bir ortağın görüşleri olarak dikkate alındığı takdirde NATO’ya katılmayı reddetmeyeceğini’ söyledi.

Frost’a NATO’yu bir düşman olarak görmenin zor olduğunu söyleyen Putin, “Rusya, Avrupa kültürünün bir parçasıdır. Ve kendi ülkemi Avrupa’dan ve genellikle medeni dünya dediğimiz şeyden ayrı hayal edemiyorum.” demişti.

2004 YILINDAN SONRA ŞÜPHELENMEYE BAŞLADI 

2004’te Ukrayna’daki Turuncu Devrim sokak protestolarından sonra Putin, demokrasi yanlısı STK’ları finanse etmekle suçladığı batıdan giderek daha fazla şüphelenmeye başladı. NATO’nun orta ve doğu Avrupa’ya doğru genişlemeye devam etmesi onu daha da kızdırdı.

Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Slovenya, Letonya, Estonya ve Litvanya 2004 yılında ittifaka katılmayı seçti; bunu 2009’da Hırvatistan ve Arnavutluk izledi. Gürcistan ve Ukrayna’ya 2008’de üyelik sözü verildi ancak bu ülkeler dışarıda kaldılar.

ROBERTSON VE IRAK İŞGALİ

Robertson, 11 Eylül saldırılarının ardından NATO’nun beşinci madde olarak bilinen ‘ortak savunma maddesi’ni yürürlüğe koyan ilk ve tek NATO genel sekreteri oldu.

Bazı NATO müttefikleri, George W Bush yönetimine Irak’ı işgal etme izni vereceğinden korktukları için beşinci maddenin kullanılmasından rahatsız oldular. Robertson, bir bakanın kendisine “Bu, Irak’ı işgal etmeleri için onlara açık çek verdiğimiz anlamına mı geliyor?'” diye sorduğunu ve kendisine ‘hayır, öyle değil’ yanıtını verdiğini anlattı.

11 Eylül saldırılarından sonra, NATO’nun 2003’te misyon komutasını devralmasıyla birçok NATO müttefiki Afganistan’ı işgal etmek için ABD’ye katıldı.

Robertson, son ABD savunma sekreteri Donald Rumsfeld’i, Taliban’ın askeri yenilgisinden sonra ABD güçlerini Afganistan’daki NATO müttefiklerinin yanında tutmaya çağırdığını söyledi.

İki ay önce ABD’nin kaotik geri çekilmesini eleştiren Raobetson, yine de batı askeri kuvvetlerinin 20 yıllık uzun misyonunun Taliban’ın geri dönüşüne rağmen bir fark yarattığını iddia etti ve “Afganistan’ın gelecekte çok farklı bir yer olacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir