“Eski askerleri infaz etti”

“Yüzden fazla eski Afganistan güvenlik görevlisi Taliban tarafından ya öldürüldü ya da ortadan kayboldu.” Bu ifadeler insan hakları izleme örgütünün yeni raporundan.

Rapora göre, Taliban Afganistan’ı ele geçirdikten sonra eski ordu ya da polis memurlarının yerel komutanları tarafından hedef alınmasını engellemedi. İnsan hakları izleme örgütü ayrıca Talıban liderliğini “kasıtlı” cinayetlere “göz yummakla” suçladı.

Taliban, 15 Ağustos’ta Kabul’de kontrolü ele geçirdikten sonra, eski hükümete bağlı ordu, polis yada devletin başka kademelerinde çalışanlar için genel af çıkarmış ve bu af sayesinde güvende olacaklarını garanti etmişti.

Rapora göre eski güvenlik mensupları 4 şehirde Gazne, Helmand, Kunduz ve Kandahar’da hedef alındı. İnsan hakları izleme örgütü, ülkede kalan eski güvenlik mensuplarına kendilerini kayıt altına almalarını önerdi ancak bu kayıtların gözaltı, infaz yada ortadan kaybetme gibi vakalar için kullandığını iddia etti.

HRW, Taliban’ın eski hükümetin geride bıraktığı istihdam kayıtlarını tutuklanacak ve infaz edilecek kişileri belirlemek için de kullandığını belirtti.

Taliban ise eski güvenlik mensuplarının infaz edildiğine dair iddiaları yalanladı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir