Eski Alman şansölye ABD muhbiri çıktı

DER SPIEGEL: WILLY BRANDT ABD’YE İSTİHBARAT SIZDIRDI

“Federal Almanya Cumhuriyeti’nin eski şansölyesi Willy Brandt, göreve gelmeden önce ABD muhbirliği yaptı.” Bu iddia Alman Der Spiegel dergisine ait.

Haber, ABD ordusunun istihbarat ayağı olan CIC’nin kamuoyu ile paylaşılan gizli belgelerine dayanıyor. Tarihçi Thomas Boghardt, Der Spiegel için özel olarak bu belgeleri taradı. 1969-1974 tarihleri arasında şansölyelik yapan Willy Brandt’in 1948-1952 yılları arasında ABD muhbiri olarak çalıştığını ortaya çıkardı.

DER SPIEGEL: DÖRT YILDA 200’DEN FAZLA GÖRÜŞME YAPTI

Belgelere göre Brandt, bu tarih aralığında ABD istihbarat çalışanları ile 200’den fazla görüşme yaptı. Doğu Almanya’daki tersane, fabrika, demiryolu sistemi ve Kızıl Ordu’nun telefon şebekesiyle ilgili bilgiler paylaştı. Brandt ayrıca Doğu Almanya’da iktidardaki Sosyalist Birlik Partisi’nin gençlik kolları hakkında da bilgi sızdırdı.

4 yıl boyunca muhbirlik yapan Brandt’in ABD istihbaratı tarafından “güvenilir” kabul edildiği ve bilgi karşılığında sigara, şeker, kahve ve para ile ödeme aldığı belirtildi.

1971’de Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Brandt, sağ kolunun Doğu Almanya ajanı olduğunun ortaya çıkmasından sonra istifa etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir