Ekşi maya ekmek israfı önlüyor

İSTANBUL (İGFA) – Sofralarımızın baş tacı besinlerin başında ekmek geliyor. Her yıl 16 Ekim Dünya Ekmek Günü olarak kutlanıyor.

Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata dallarına yenilikçi eserler sunan Puratos Türkiye, bu özel günde ekşi mayayla yapılan ekmeklerin yararlarına dikkat çekiyor.

World of Statistics’in yaptığı araştırmaya nazaran Türkiye, Sırbistan ve Bulgaristan dünyada en fazla ekmek tüketen ülkeler ortasında birinci 3 sırada yer alıyor.

Türkiye’de kişi başına yıllık ekmek tüketimi 110 kiloya kadar ulaşıyor. Lakin bir o kadar ekmek de israf ediliyor. UNEP (The United Nations Environment Programme – Birleşmiş Milletler Etraf Programı) 2021 raporuna nazaran Türkiye’de, günlük 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 datalarına nazaran ise Türkiye’de, her yıl bir buçuk milyarın üzerinde ekmek çöpe gidiyor. Puratos, ekşi maya ile yapılan ekmeklerin raf ömrünün uzun olduğunu hatırlatarak, ekşi mayanın ekmek israfını önlemekteki rolünün de altını çizdi.

Dünya ekşi maya geleneğinin mirasçısı olarak bilinen Puratos, tarihi M.Ö. 3000 yıllarındaki antik Mısır uygarlığına kadar uzanan ekşi mayalı ekmeğin bugün tekrar eski kıymetini bulması için uğraş gösteriyor. Ekşi mayanın, Anadolu ekmek kültürünün bir kesimi olduğunu da hatırlatan Puratos, ekşi mayanın yararlarını şöyle sıraladı.

  • Besleyicidir: Ekşi mayalı ekmek, ek besleyici yararları olan laktik bakteri ve maya karışımı ile fermente edilir, bu nedenle ekşi maya üretiminde kullanılan tahıldan daha besleyicidir.
  • Düşük glisemik indekse sahiptir: Ekşi mayalı ekmek olağan ekmeğe nazaran daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Daha uzun müddet tokluk hissi vererek öğün ortalarında atıştırmayı önler.
  • Vitamin ve mineral kaynağıdır: Ekşi mayalı ekmekte bulunan vitamin ve mineraller beden tarafından daha kolay emilir ve beden bunları daha uygun bir halde kullanabilir.
  • Mikrobiyota dostudur: Ekşi mayada bulunan mikroorganizmalar, bağırsak florasını (veya mikrobiyotayı) olumlu istikamette tesirler ve böylelikle sindirimde birtakım ek yararlar sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir