Dünyanın en bisiklet dostu kenti belli oldu

Dünyanın “en bisiklet dostu” kentleri sıralamasında Hollanda’nın Utrecht kenti birinci sırada yer aldı. Hollanda Bisikletçiler Birliği Utrecht Şubesi Lideri Peter van Bekkum, “Tüm Utrecht Bisiklet Sürüyor’ sloganıyla, geliri düşük olan insanlara bisiklet almaları konusunda yardım etmek istiyoruz” dedi.

Dünyanın “en bisiklet dostu” kentleri sıralamasında, “bisikletler diyarı” olarak da bilinen Hollanda’nın Utrecht kenti birinci sırada yer alıyor

“Küresel Bisiklet Kentleri 2022” listesinde dünyanın en bisiklet dostu kentleri sıralandı. Liste hazırlanırken iklim, bisiklet kullanma oranı, güvenlik, altyapı, kiralama-paylaşma imkanları ve bisiklet dostu etkinlikler göz önünde bulunduruldu.

Hollanda’nın Utrecht kenti 77,84 puan alarak listede bulunan 90 ülke ortasında bu yıl da birinci oldu. Başşehir Amsterdam ise listenin beşinci sırasını aldı.

Hollanda Bisikletçiler Birliği Utrecht Şubesi Lideri Peter van Bekkum, AA muhabirine, Utrecht Belediyesinin uzun yıllardır bisiklet şoförleri için daha uygun bir altyapı hazırlamak için sarf ettiği çalışmalardan ötürü memnun ve gururlu olduklarını söyledi.

.

 

“TÜM UTRECHT BİSİKLET SÜRÜYOR” 

Van Bekkum, “Utrecht bisiklet koalisyonu ile ‘Tüm Utrecht Bisiklet Sürüyor’ sloganıyla, geliri düşük olan insanlara bisiklet almaları konusunda yardım etmek istiyoruz ve bisiklet dersi vermek için çalışmalar yürütüyoruz. Herkesin, bisiklet kenti Utrecht’in sunduğu avantajlardan yararlanabilmesini istiyoruz.” dedi.

.

KÜÇÜK YAŞTA BAŞLIYORLAR

Bisiklet kullanıcısı Marthe van Mosselveld, bisiklet sürmeyi doğduğu Utrecht’te küçük yaşlarda öğrendiğini belirterek “Utrecht’te yaşadığınızda nitekim bisiklet sürmeyi öğreniyorsunuz, burada bisiklet sürmeyi öğrenen küçük çocukları görüyorsunuz. Ebeveynler gereken tedbirleri alıyor ve dikkat ediyor.” diye konuştu.

.

“ÇOCUKLARINI BİSİKLETLE OKULA GÖTÜRÜYORLAR”

Bob Gutjahr de Utrecht kentinde çok uzun bisiklet yolları olduğuna dikkati çekerek “Etrafınıza baktığınızda bunu görebilirsiniz. Şu anda herkes bisikletle çocuklarını okula götürüyor ve bu hayli güzel gidiyor. Her gün gidiş ve geliş çocuklarımı okula götürüyorum. Bu çok uygun. Bence bu çocukların da güzeline gidiyor” tabirlerini kullandı.

.

İLK BİSİKLET YOLU 150 YIL EVVEL AÇILDI

Ülkede birinci bisiklet yolu 1885 yılında Utrecht’teki Maliebaan Sokağı’nda açıldı.

Hollanda’daki en işlek üç bisiklet yolu Utrecht’te bulunuyor, en ağır olanı ise Vredenburg Sokağı’ndaki bisiklet yolu.


.

HER GÜN 125 BİN KİŞİ 

Utrecht kentinde her gün 125 binden fazla kişi işe, okula, tren istasyonuna ve alışverişe bisikletle gidiyor ve bu sayı giderek artıyor.

 

.


12 BİN 500 KAPASİTELİ EN BÜYÜK BİSİKLET PARKI

Ülkede tren garlarının merkezi sayılan Utrecht Tren Garı’nın yanındaki İstasyon Meydanı’nın altında bulunan “İstasyon Meydanı Bisiklet Parkı”, 12 bin 500 bisiklet kapasitesiyle “dünyanın en büyük bisiklet parkı” unvanına sahip.

Üç katlı olan, 350 metre yüksekliğindeki parkın taban ve sonuncu katlarını bisikletini günlük park edenler, 1800 bisiklet kapasiteli orta katını ise abone olanlar kullanabiliyor.


.


PARK ETMEK ÜCRETSİZ

Gece gündüz açık olan ve birinci 24 saat park etmenin fiyatsız olduğu parkta, bisikletin bir günden fazla park edilmesi halinde ikinci günden itibaren her gün için 1,35 avro ödenmesi gerekiyor. Parka abone olanlar ise yıllık 80 avro ödüyor.

Dünyanın en bisiklet dostu kentleri sıralamasında, Utrecht’in akabinde Almanya’nın Münster, Belçika’nın Anvers, Danimarka’nın Kopenhag ve Hollanda’nın Amsterdam kentleri geliyor.

NÜFUS 17 MİLYON, BİSİKLET SAYISI 23 MİLYON

Hollanda’da günlük hayatın modülü olan bisiklet, 7’den 70’e herkes tarafından kullanılıyor.

Nüfusu 17 milyon olan Hollanda, 23 milyon bisiklet ve dünya genelinde kişi başına düşen ortalama bisiklet sayısı 1,3 ile “bisikletler diyarı” olarak anılıyor.

İKİNCİ EL

Bisikletle çocuk yaşta tanışan halkın büyük çoğunluğu ikinci el bisiklet kullanıyor.

37 BİN KİLOMETRE BİSİKLET YOLU VAR

Dünyanın etrafının uzunluğuna yaklaşan, 37 bin kilometrelik bisiklet yolunun bulunduğu ülkede, bisikletle kişi başı yılda ortalama 888 kilometre, ülke genelinde ise yılda yaklaşık 15 milyar kilometre yol kat ediliyor.
AA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir