Dünya Bankası’ndan Ukrayna için 200 milyon dolarlık hibe

Bugüne kadar Ukrayna’ya 23 milyar dolardan fazla finansman sağlayan Dünya Bankası, ülkenin güç altyapısını onarmaya yardımcı olacak bir proje için 200 milyon dolarlık hibe sağlayacağını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, kelam konusu projeyle, kritik ekipmanlar tedarik edilerek elektrik iletim ve ısıtma altyapısında gerekli acil tamiratların destekleneceği belirtildi.

Proje fonlarının Ukrayna Yardım, Toparlanma, Tekrar İnşa ve Islahat Vakfı Fonunca sağlanacağı aktarılan açıklamada, projenin kapsamı genişlerken hibeler ve öbür katkılar yoluyla 300 milyon dolara kadar ek finansmanın da öngörüldüğü tabir edildi.

Sonbahar ve kış aylarında Ukrayna’nın elektrik altyapısının yüzde 50’den fazlasının hasara uğradığına işaret edilen açıklamada, bunun ülke genelinde elektrik kesintilerine yol açtığı, besin, ısıtma ve su kıtlığına neden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, kestirimi gereksinimlerin yüzde 11’ini oluşturduğu için güç şebekesinin eski haline getirilmesinin, Ukrayna hükümetinin 2023 için belirlediği en kıymetli öncelik olduğunun altı çizildi.

Dünya Bankası’nın bugüne kadar Ukrayna için 23 milyar dolardan fazla acil durum finansmanını seferber ettiği belirtilen açıklamada, bu finansmanın 20 milyar dolarından fazlasının çeşitli projeler aracılığıyla dağıtıldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir