Çocuklarını YPG/PKK’nın kaçırdığı ailelerden çağrı

Birleşmiş Milletler ofisinin önünde bir araya geldiler, “çocuklarımızı geri getirin”, “çocukların silah altına alınması annelerin yüreğine panik ekiyor” pankartları taşıdılar.

Çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan aileler, Suriye’nin Kamışlı kentinde buluştu. Yaklaşık 30 kişi, çocuklarının geleceği için terör örgütü YPG/PKK’ya seslendi. Acılı ve endişeli aileler, “çocuklarımızın yeri yanımızdır” dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından geçen mayıs ayında yayımlanan bir rapora göre, Temmuz 2018 ile Haziran 2020 arasında 400’den fazla çocuk terör örgütü YPG tarafından silah altına alındı. Suriye Demokratik Güçleri, sorumluları Haziran 2019’da çocukların silah altına alınmasını engellemek için Birleşmiş Milletler ile ortak bir eylem planı imzalamıştı. Ancak ortak eylem planının imzalanmasından bu yana Birleşmiş Milletler bu konuda 160 vaka teyit etti.

Moskova geçen hafta, terör örgütü PKK’nın uzantısı Suriye Demokratik Güçlerinin temsilcilerini ağırlamıştı. Bu görüşmenin ardından Kremlin’in SDG ile Esad rejimini görüştürme girişimi başlattığı öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir