CNN TÜRK Azez’de göçmen kampında

ÇETİN KIŞ ŞARTLARI GELDİ, MÜLTECİLER YARDIM İSTİYOR

“Temizlik ürünlerimiz yok, gıda malzemelerimiz yok. Bir şeyleri satın alacak paramız yok. Isınmak için sobamız yok, kıyafetimiz yok. Bu kış mevsiminde yardımseverlere sesleniyoruz. Elbise ve battaniye dahil olmak üzere çok fazla yardıma ihtiyacımız var. Yardımseverlerden yardım etmelerini istiyoruz. Bize yardımcı olacaklarını umuyoruz.” Sesini dünyaya duyurmaya çalışıyor çünkü yardıma ihtiyaçları var. Çünkü 10 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle başlarını sokacak bir yuvaları bile yok.

61b0b28717aca90e7039f1ec.png

KAMP VE ÇADIRLAR KIŞ ŞARTLARINA UYGUN DEĞİL

CNN TÜRK ekibi olarak Azez’deki bir göçmen kampındayız. Bu bölgede oldukça fazla göçmen kampı var. Şu an içinde bulunduğumuz kampta yaklaşık 700 çadır var. Aileler çadırlarını zeytin ağaçlarının arasına serpiştirmiş durumda.

61b0b2c117aca90e7039f1ee.png

KAMPLARDA GIDAYA, TEMİZLİK ÜRÜNLERİNE ERİŞİM KISITLI

Çetin kış şartları geldi çattı. Türk sivil toplum kuruluşları ve derneklerinin yardım ve destekleri ile oldukça zor olan çadır şartları hafifletilmeye çalışılıyor. Ancak mülteciler kalıcı çözüm ve daha fazla yardım çağrısı yapıyor. Mikrofon uzattığım bir genç, “Barınacak bir eve, konuta ihtiyacımız var, yardımınıza ihtiyacımız var. Allah sizden razı olsun. 11 kişilik bir aileyiz. Ben engelliyim, çaresizim, yürüyemiyorum ve çalışamıyorum” dedi.

61b0b37317aca90e7039f1f0.png

VE SAVAŞIN ÇOCUKLARI

Ve savaş-barış, göç-zulüm nedir bilmeden sırtlarında mont, ayaklarında bot olmadan oyunlar oynayan mülteci çocuklar… Onlar savaşın çocukları. Kimi doğduğunda savaş başlamak üzereydi, kimi ise savaşa doğdu. Fakat çocuk her yerde çocuk. Her şeye rağmen oyunlar oynamaya, gülümsemeye, umut etmeye devam ediyorlar.

61b0b3d917aca90e7039f1f2.png

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir