Çin, Litvanya ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdü

Çin, Litvanya ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdü

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Litvanya ile diplomatik ilişkilerin büyükelçinin altında, maslahatgüzar düzeyinde sürdürüleceğini bildirdi.

Bakanlık, daha önceki açıklamasında, “Tayvan Temsil Ofisi” adıyla kurulan temsilciliğin Çin ve Tayvan’ın ayrı olduğuna dair yanlış bir izlenim yarattığı, “tek Çin” ilkesini ihlal ettiği ve Litvanya’nın Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile diplomatik ilişkilerini kuran bildirideki siyasi taahhüdüne aykırı olduğunu belirtmişti.

Kararın Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiği, Çin’in iç işlerine ağır bir müdahale olduğu vurgulanan açıklamada, “Çin hükümeti, bu son derece elim kararı güçlü şekilde protesto eder. Hükümet, Çin’in ulusal egemenliği ile toprak bütünlüğünü korumak için tüm gereken tedbirleri alacaktır. Litvanya tarafı ortaya çıkacak tüm sonuçlardan sorumludur.” ifadesi kullanılmıştı.

Açıklamada, Litvanya hükümetinden yanlışı derhal düzeltmesi talep edilerek “Dünyada tek bir Çin vardır, Tayvan onun ayrılmaz bir parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, tüm Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir.” ifadelerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir