BM Genel Sekreteri COP27’de konuştu: İnsanlığın önünde bir seçim var: İklim Dayanışma Paktı ya da Toplu İntihar Paktı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 27. Taraflar Konferansı’nın (COP27) Önderler Doruğu açılışında yaptığı konuşmada, yakın vakitte dünya nüfusunun 8 milyarıncı üyesinin doğacağını ve dünya nüfusunun yeni bir eşiği geçeceğini söyledi. Guterres, “İnsanlığın şu anda önünde bir seçim var: İklim Dayanışma Paktı ya da Toplu İntihar Paktı” dedi.

Liderlere, “Bu yeni doğan bebek bize ‘şansınız varken gezegenimiz için ne yaptınız’ diye sorduğunda nasıl karşılık vereceğiz?” diyen Guterres, global sera gazı emisyonlarının ve ısınmanın daima arttığına dikkati çekti.

Guterres, bugünün acil krizlerinin iklim değişikliğiyle çabayı geri plana atmanın mazereti olamayacağını tabir ederek, “İklim değişikliğinin sebebi beşerler, tahlili de beşerler olmalı. Global ısınmayı 1,5 dereceyle sonlandırma amacına ait her umut kırıntısı 2050’de sıfır emisyona ulaşma yolunda ilerlememizi sağlıyor. Lakin şu anda 1,5 derece maksadı hayat takviyesine bağlı ve makineler de sağlıklı çalışmıyor. Dönüşü olmayan bir noktaya yanlışsız tehlikeli bir halde yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

G20 ülkelerinin dönüşümü hızlandırmasının ve gelişmekte olan ülkelerin emisyonları azaltmasının kritik ehemmiyette olduğunu lisana getiren Guterres, şunları kaydetti:

“Bu yüzden, COP27’nin başında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ortasında tarihi bir İklim Dayanışması Paktı çağrısında bulunuyorum. Tüm ülkelerin global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırmak için emisyonların azaltılmasına ekstra katkı yapacağı bir pakt. Dünyanın en büyük iki iktisadı ABD ve Çin’in, bu paktın gerçeğe dönüşmesi için uğraşlara katkı yapmak üzere bilhassa sorumluluğu bulunuyor. İnsanlığın şu anda önünde bir seçim var: İklim Dayanışma Paktı ya da Toplu İntihar Paktı.”

Guterres ayrıyeten, iklim değişikliği kaynaklı afet ve felaketlerden etkilenen az gelişmiş ülkelerin ekonomik kayıplarının tazmin edilmesi manasına gelen Kayıp ve Ziyan Sistemi’nin artık “halı altına süpürülemeyeceğini” söyledi.

Kayıp ve ziyanların karşılanmasının ahlaki bir sorumluluk olduğunu lisana getiren Guterres, iklim değişikliğinin artan tesirlerine karşı herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir