Bizimkiler öksüz, Perihan Abla mahzun: Yalçın Yelence hayatını kaybetti

Ünlü direktör Yalçın Yelence, tedavi gördüğü İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi’nde 69 yaşında hayatını kaybetti. “Bizimkiler” ve “Perihan Abla” dizilerine imza atan usta direktör Yelence, beyne pıhtı atması sonucu ağır bakımda tedaviye alınmış ve uyutulmuştu.

Ankara’da 1954’te doğan Yelence, 1976’da Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon kısmından mezun oldu. Usta direktör, 1977’den 1983’e kadar radyo skeçleri yazdı.

TRT’nin birinci dış imali olan, “Bay Alkolü Takdimimdir” dizisinin senaryo muharriri olan Yelence, “Perihan Abla”, “Bizimkiler”, “Yarı Latife Yarı Ciddi” ve “Yazlıkçılar” üzere pek çok unutulmaz televizyon imaline direktör, hikaye ve senaryo muharriri olarak imza attı.

Yelence, “Kars’ın Solan Rengi: Molokanlar” belgeseli ile, 9. Altın Safran Belgesel Sinema Müsabakası’nda profesyonel kısımda birincilik mükafatı kazandı.

Yelence’nin yönettiği imaller ortasında “Babba”, “Memleket Kıssaları: Eminem”, “Memleket Öyküleri: Tabancanın Sapını Gülle Donatacağım”, “Operasyon Cennet”, “Mavi Kolye”, “Aşk Meydan Savaşı”, “Kibar Ana”, “Mihriban”, “Duruşma”, “Oğlum Adam Olacak” isimli dizi ve sinemalar de yer alıyor.

13 yıl kesintisiz yayınlandı

Bizimkiler, 1989-2002 yılları ortasında 15 dönem kesintisiz olarak yayımlanmış aile tipindeki Türk televizyon dizisidir. En çok döneme sahip ikinci Türk dizisi. 15 dönemden oluşan dizi, 459. kısmı ile sona erdi. Bizimkiler, 1976 üretimi Kapıcılar Hükümdarı sinemasının senaryosunu yazan Umur Bugay’ın daha sonra bu sinemadaki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı. Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi ortalarında ve etraflarıyla yaşadıkları münasebetleri komik bir lisanla anlatıyordu.

Perihan Abla

Perihan Abla, 8 Ekim 1986 ile 3 Temmuz 1988 tarihleri ortasında TRT 2’de yayımlanan güldürü ve dram tipindeki Türk üretimi televizyon dizisidir. Başrollerini Perran Kutman ile Şevket Altuğ paylaşmaktadır. 2 dönemden oluşan dizi, 74. kısmı ile sona erdi.

İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla’yı, onu meczuplar üzere seven Şakir’i ve mahalledeki dostlarını anlatan dizi, gösterildiği periyotta büyük ilgi görmüş ve Türk televizyon tarihindeki yerini almıştır.

Beyne Pıhtı Atması Nedir?

Beyne pıhtı atması olarak tabir edilen durum bedenin rastgele bir yerinde bulunan kan pıhtısının kan dolanımı yoluyla ilerleyerek beyefendisine ulaşması ve beyin damarlarında tıkanıklığa yol açması sonucu oluşur. Beyne pıhtı atması halk ortasında inme olarak da bilinir. Beyin tüm organların işleyişinden sorumlu olduğundan beyinde gelişen rastgele bir damar tıkanıklığı bedenin farklı bölgelerine tesir edebilir. Beyin damarlarındaki pıhtı kan akışını ve dokuların beslenmesini maniler. Beyne pıhtı atması olayı çok ani ve kısa müddette gerçekleştiğinden yüksek risk kümesindeki bireylerin tertipli denetimleri ihmal etmemesi değer taşır.

Beyne Pıhtı Atmasının Sebepleri Nelerdir?

Beyne pıhtı atması bedende rastgele bir damarda oluşan pıhtının kan deveranı ile beyne ulaşmasından kaynaklanır. Pıhtı oluşumunun pek çok mümkün sebebi bulunur. Pıhtı oluşumu ve beyne pıhtı atması risk faktörleri aşağıdaki formda sıralanabilir:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Irk
 • Aşırı kilo yahut obezite
 • Hareketsiz hayat tarzı
 • Diyabet
 • İnsülin direnci
 • Kolesterol ile alakalı problemler
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Düzensiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı
 • Genetik yatkınlık, ailede inme hikayesi bulunması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir