Biden’dan Putin’e: Ukrayna’yı işgal halinde bedel ödersiniz

Biden'dan Putin'e: Ukrayna'yı işgal halinde bedel ödersiniz

Euronews’ten Mustafa Bag’ın haberine göre; Biden gazetecilere verdiği demeçte, olası bir Rus işgali durumunda Amerikan kara muharebe birliklerini Ukrayna’ya gönderme olasılığının ‘kesinlikle masada olmadığını’ da söyledi.

Bununla birlikte ABD ve NATO’nun, savunmalarını güçlendirmek için ittifakın doğu kanadındaki ülkelere daha fazla kuvvet göndermesi gerekeceğinin altını çizdi.

 SONUÇLARI ANLATTI
 
Ülkesini vuran, en az 100 kişinin hayatını kaybettiği kasırgalarla ilgili açıklamasının ardından Rusya-Ukrayna meselesine değinen Biden, “Başkan Putin’e, Ukrayna’ya doğru harekete geçerse, (Ukrayna’yı işgal) bunun ülkesinin ekonomisi için yıkıcı ama gerçekten yıkıcı sonuçlarının olacağını çok açık bir şekilde dile getirdim.” dedi.

Geçen hafta Putin’le iki saatlik bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Biden, Rusya liderine, Ukrayna’ya yönelik bir harekat olması halinde Rusya’nın dünyadaki konumunun ‘önemli ölçüde değişeceğini’ de net bir biçimde söylediğini aktardı.

Bu arada İngiltere’de bir araya gelen G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da Rusya’ya aynı mesajı gönderdi.

G7 ÜLKELERİNDEN MESAJ

Dünyanın en varlıklı 7 demokratik ülkesini bir araya getiren grubun dışişleri bakanları, İngiltere’nin Liverpool kentindeki görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, herhangi bir müdahalenin korkunç sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

 
G7 dışişleri bakanları, Moskova’yı müzakere masasına geri dönmeye çağırdı.

Reuters’ın haberine göre, G7 maliye bakanları da pazartesi günü sanal toplantı çerçevesinde bir araya gelecek.

Yetkililer, enflasyon ve ekonomik endişeleri görüşecek bakanların, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bir adımı halinde uygulanacak olası yaptırımları da ele alacaklarını kaydetti.

Ukrayna da, Rusya’yı olası bir geniş çaplı askeri saldırıya hazırlanmak için on binlerce askeri sınırına yığmakla suçladı.

Rusya ise herhangi bir saldırı planladığı iddiasını reddediyor ve Kiev’le Washington’u, istikrarsızlaştırıcı davranışlarda bulunmakla suçluyor.

G7 dışişleri bakanlarının toplantısı, Çin’in askeri ve ekonomik hedefleri, İran’la nükleer müzakerelerin başarısız olma ihtimali ve Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığı bir döneme denk geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir