BAE’den İran’a ziyaret

Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun Bin Zayid El Nahyan, İran’da. El Nahyan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şamkani ile görüştü.

Geçtiğimiz yıl İsrail ile ilişkileri normalleştiren ve Yemen Savaşı’nda İran destekli Husilere karşı olan Birleşik Arap Emirlikleri, İran ile temasta. İran medyasına göre Al Nahyan, Reisi ile görüşmesi sırasında, “iki ülkenin sıcak ve kardeşçe ilişkiler geliştirmesinin, BAE’nin önceliklerinden biri olduğunu” söyledi.

Şeyh Tahnun Bin Zayid El Nahyan, BAE’nin fiili lideri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın da kardeşi. İran ve BAE’den yetkililer, en son Temmuz 2019’da deniz güvenliğini görüşmek için Tahran’da bir araya gelmişti.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Ahyan, 10 yıl aradan sonra geçtiğimiz ay Şam’ı ziyaret ederek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşmüştü. BAE’den yapılan ziyaretin yanı sıra Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da Tahran’da mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir