ABD’ye terör raporu tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı Terörizm Raporu ile ilgili bir soruya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yanıt verdi.

Raporda, Türkiye’de terör tanımının geniş olduğu, PKK’ya destek ile suçlanan politikacı gazetecilerin tutuklu bulunduğu ileri sürülmüş, ayrıca Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki yabancı terör savaşçıları için kaynak ve transit ülke konumunda olduğu iddia edilmişti. Dışişleri o ifadeleri sert sözlerle eleştirdi.

ABD’DE TERÖR RAPORU TEPKİSİ

“Türkiye’nin PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadelesinin ve bu alanda uluslararası çabalara etkin katkılarının hakkaniyetle değerlendirilmediği; raporun bu konuda eksik ve önyargılı bir yaklaşımı yansıttığı görülmektedir.
Türkiye, terörizme karşı mücadelesini terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, hukuk temelinde yürütmekte, güvenlik-hak ve özgürlükler dengesini hassasiyetle gözetmektedir. Anılan raporda hak ve özgürlüklerin orantısız ve gerekçesiz kısıtlandığı iddiası temelsizdir ve kabul edilemez. “

ABD’nin raporunda Suriye başlığında PKK’nın güdümündeki SDG’ye ve bölgede gerçekleştirdiği terör eylemlerine yer verilmemesini eleştiren Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, “Örgütün gerçek niyetlerini örtbas etme çabası” değerlendirmesini yaptı.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ, FETÖ BAŞLIĞINA DA AYRI PARANTEZ AÇTI.

“ABD’den beklentimiz, daha fazla gecikmeden ülkesindeki FETÖ mevcudiyetine ve faaliyetlerine son vermesi, FETÖ elebaşı dahil FETÖ mensuplarına melce sağlamaması, bu alanda Türkiye ile somut işbirliği yapmasıdır.” dedi

Türkiye’nin ABD’den terörle mücadelede kararlı bir tutum beklediğine vurgu yapıldı.
“Bunun dışında kalan tutum ve söylemler, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi çabaları ve müttefiklik ilişkisinin ruhuyla bağdaşmamaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir