ABD’den Yunanistan’a gemi hamlesi

Yunanistan’ın donanmasını modernleştirmek için harekete geçmesi, ABD ve Fransa’yı bir kez daha karşı karşıya getirdi. Peki, yeni atlatılan “denizaltı krizi” gibi bu sefer de “fırkateyn krizi” çıkacak mı?

Amerikan Savunma Bakanlığı, Atina’ya 6,9 milyar dolar değerinde dört fırkateyn satılması için bir teklife onay verdi. ABD Dışişleri’nin onayladığı teklifte, 2,5 milyar dolarlık bir modernizasyon paketi de bulunuyor. Bu kapsamda Yunan MEKO sınıfı fırkateynleri yeni silah sistemleri ve elektronik teçhizatlar ile donatılacak. Teklif değerlendirilmek üzere Kongre’ye sunulacak.

ABD’nin fırkateyn hamlesi, Atina ve Paris’in 3 ya da 4 fırkateyn için 3 milyar dolarlık bir anlaşma için mutabakat zaptı imzalamasından sonra geldi. Fransız gemilerinin satışına karşı teklif olarak atılan adım, akıllara Washington ve Paris arasında yaşanan “denizaltı krizini” getirdi.

Bu krizde Avustralya, Washington ile el sıkışarak Paris ile varolan anlaşmasını feshetmişti. Fransa, 66 milyar dolara mal olan anlaşmanın iptalinden sonra Washington büyükelçisini geri çağırmış, “Sırtımızdan bıçaklandık” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir