ABD’den Rusya’ya çok sert mesaj: Ağır bedel ödetmeye hazırız

ABD'den Rusya'ya çok sert mesaj: Ağır bedel ödetmeye hazırız

Amerika Birleşik Devletleri, Moskova’yı, Ukrayna sınırından uzak durması konusunda bir kez daha güçlü bir şekilde uyardı. İsveç’in başkenti Stockholm’de devam eden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 28. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı’nda bulunan Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Blinken, Rus mevkidaşına, Moskova’nın gerginliği sürdürmeye devam etmesi halinde bunun “ciddi sonuçları” söyledi.

Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde bunun ciddi sonuçlarının olacağından bahsettiniz. Ne demek istiyorsunuz? Ne kadar ileri gitmeye hazırsınız? Ekonomik yaptırımların ötesine geçmeye hazır mısınız?” sorusunu şu şekilde yanıtladı;

Ağır etkilere sahip ekonomik sonuçlar olacaktır. Bence bu sonuçların neticesi Moskova tarafından iyi biliniyor ve umarım Başkan Putin bunu hesaplamalarına dahil eder. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler, Ukrayna’nın kendini savunma araçlarına sahip olduğundan emin olmak için gayret ediyor. Ve tabii ki, NATO ittifakına yönelik herhangi bir tehdit varsa, kendi savunma kapasitemizi güçlendirmeyi sürdüreceğimizden emin olacağız.

Savunma kelimesinin altını çiziyorum. Çünkü NATO, saldırgan değil, savunma amaçlı bir ittifaktır. Üyelerimizin korunması ve güvenliği için buradayız, aynı zamanda Ukrayna gibi ortakların saldırı riski altında olduklarında kendilerini savunmalarına yardımcı olmak için buradayız. Odaklandığımız nokta bu. Ama yine de, Rusya’nın anlaması gereken en önemli konu, eylemlerin sonuçlarının olduğudur. Bunlar gerçek sonuçlar.

Rusya’nın çıkarına değil ve herhangi bir çatışma kimsenin çıkarına değil. Sadece şunu ekleyeyim; Başkan Biden, birkaç ay önce Cenevre’de Başkan Putin ile yaptığı görüşmede, ABD’nin tercihinin Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişkiye sahip olmak olduğunu söylemişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yeniden agresif bir şekilde tutum sergilemesi, istikrarlı ve öngörülebilir bir durumun tam tersi yönde adım olacaktır. Bunun hiçbirimiz için iyi olduğunu düşünmüyorum, ancak Başkan aynı derecede açıktı, eğer Rusya pervasızca hareket etmeyi seçerse, karşılık vereceğiz.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, gergin geçen Blinken-Lavrov görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Bakan Blinken’ın, Rusya’nın sınıra yakın bölgelere askeri yığınak yapmak dahil Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı gündeme getirdiğine işaret edildi. Blinken’ın, Rusya’ya bölgedeki askeri varlığını geri çekmesi, barış sürecindeki konuşlanmasına geri dönmesi ve Minsk Anlaşması’na uyması çağrısını yinelediği belirtilen açıklamada, Ukrayna krizinin tek çözümün diplomatik yollarla ve Minsk Anlaşması’nın uygulanması olduğunu söylediğinin altı çizildi. Açıklamada, “Bakan, Moskova’nın askeri gerilimi tırmandırma yolunu seçmesi durumunda, ABD ve ortaklarının ağır bedel ödetmeye hazır olduğunu açık bir şekilde belirtti.” ifadesine yer verildi.

İki bakanın ikili ilişkiler, İran nükleer anlaşması ve Kafkasya bölgesindeki sorunları da ele aldıkları vurgulanan açıklamada, Blinken’ın Rusya’da tutuklu ABD vatandaşları Paul Whelan ve Trevor Reed’in durumlarını da gündeme getirdiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir