ABD’de aşılamada yeni dönem

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tavsiyede bulunmuştu. Amerika Birleşik Devletleri’nde 5-11 yaş grubundaki çocukların aşılanmasına başlandı. Ülke genelinde 12 yaş altı çocuklara ilk dozlar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin nihai kararı vermesinin ardından yapıldı. Aşılamanın ilk gününde daha önce dağıtıma çıkan 15 milyon doz aşının küçük bir kısmı kullanıldı. Yaygın aşılama için ise gözler 8 Kasım’da. Bu tarihten itibaren aşılara hastane, eczane ve aşı merkezlerinde yaygın olarak erişilebilecek. Yaklaşık 28 milyon çocuğa aşı, üç hafta arayla iki doz olarak yapılacak. Dozlar, yetişkinlere uygulanan dozun üçte biri oranında yani 10 mikrogramlık olacak.

Amerikan Başkanı Joe Biden, aşı programının detaylarını Beyaz Saray’da yaptığı konuşmayla açıkladı. Biden aşılamanın çocuklara geçmesini dev bir adım ifadeleriyle değerlendirdi. “Bugün Amerikalı ebeveynler, Amerikalı aileler ve Amerikalı çocuklar için harika bir gün. Salgından çıkış yolumuzu daha da hızlandırmak için ileriye doğru dev bir adım attık. Bu ülkenin her yerindeki ebeveynler için bu bir rahatlama ve kutlama günüdür” dedi.

Biden, aşılama için “her şeyi yapacağız” mesajı verdi. “Biz de bu aşıları kolayca ulaşılabilir kılmak ve aşı olmanın önemi konusunda farkındalık yaratmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu nedenle 5 yaş ve üzeri çocukların ebeveynleri; lütfen onları aşılatın” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir