ABD Yunan sahil güvenliğini eğitecek

YUNANİSTAN VE ABD ATİNA’DA ANLAŞMA İMZALADI

ABD, Ege’de son yıllarda binlerce sığınmacıyı hayatlarını tehlikeye atarak Türkiye’ye zorla geri iten yunan sahil güvenlik personelini eğitecek. İki ülke arasında sahil güvenlik teşkilatlarının işbirliğini öngören çerçeve anlaşma Atina’da imzalandı. Anlaşma, sahil güvenlik kuvvetlerinin eğitiminin yanısıra, deniz sınırlarının korunması, yasadışı balıkçılık, uyuşturucu ve insan kaçakçılığına karşı mücadele ile güvenlik gibi alanlarda bilgi ve teknoloji alışverişi ile işbirliğini içeriyor.

FRANSA’DAN TÜRKİYE ÇIKIŞI

Yunan Denizcilik Bakanı Yianis Plakiotis, söz konusu çerçeve anlaşma sayesinde iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerde yeni bir sayfanın açıldığını söyledi. Yunanistan’ın yine işbirliği içinde olduğu Fransa’dan da Türkiye karşıtı açıklama geldi. Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher, Doğu Akdeniz’de istikrar için Yunanistan’a ihtiyaçları bulunduğunu söyleyerek, “Akdeniz Türk denizi değildir” dedi.

Larcher, Kathimerini gazetesindeki demecinde Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasında öngörülen “saldırı halinde karşılıklı katkı” maddesinin AB anlaşmalarına aykırı olmadığını öne sürdü. Larcher, “Türkler, Fransa Doğu Akdeniz’e karışmasın diyor” sorusu üzerine de “Doğu Akdeniz, Tüm Akdeniz olduğu gibi Türk denizi değildir. Akdeniz’e kıyı ülkeyiz. Doğu Akdeniz’de istikrar için Yunanistan’a ihtiyacımız var. Mısır’da da istikrar istiyoruz. Kıbrıs ise AB sınırı teşkil etmektedir” cevabı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir