ABD ile Rusya arasında kritik Ukrayna görüşmesi

JOE BIDEN BUGÜN VLADIMIR PUTIN İLE GÖRÜŞECEK

ABD-Rusya-Ukrayna üçgeninde tansiyon en üst seviyede. ABD ve Rusya liderleri bugün Ukrayna konusunda çok kritik bir görüşme gerçekleştirecek.

BIDEN AVRUPALI LİDERLERLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Görüşme öncesinde Amerikan Başkanı Joe Biden, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle telefonda görüştü. Liderler, görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerinin altını çizdi.

BEYAZ SARAY: GÖRÜŞMENİN ODAĞI RUSYA’NIN YIĞINAĞI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de Biden-Putin görüşmesi içeriği hakkında şu bilgileri verdi:

“Toplantının odak noktası açısından bu, Başkan için elbette ABD’nin Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetleriyle ilgili endişelerinin altını çizmesi ve ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü yeniden teyit etmesi için bir fırsat. Sınırdaki askeri faaliyetlerle ilgili endişelerimizin tartışmanın önemli bir parçası olacağını kesinlikle bekleyebilirsiniz.”

ABD ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNACAK MI?

Peki, Rusya Ukrayna’ya saldırırsa Amerika askeri müdahale de bulunacak mı? Sözcü Jen Psaki, “Ancak buradaki hedefimizin diplomatik olarak Rusya’nın sınırdaki askeri yığınağını geri çekme zamanının geldiğini anlatmak olduğunu söyleyebilirim. Bu diplomasi burada ilerlemek için doğru yol ancak ortaklarımızla bir dizi ekonomik yaptırım ve Başkan Putin ilerlemeye karar verirse atılabilecek adımlar konusunda yakın işbirliği yapmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI CEPHEDE

Üçgenin Washington köşesinden bu açıklamalar gelirken, Ukrayna lideri Vladimir Zelensky de sınırdaki cephe hattındaydı. Zelensky, Ukrayna Silahlı Kuvvetler günü dolasıyla cephe hattındaki askerlerle bir araya geldi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir