ABD Başkanı Biden böyle uyardı: Ölümcül kış yaklaşıyor!

ABD Başkanı Biden böyle uyardı: Ölümcül kış yaklaşıyor!

ABD başkanı Joe Biden, düzenlenen Kovid-19 toplantısının ardından Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ilk kez Güney Afrika’da görülen virüsün Omicron varyantından korunmanın tek yolunun aşı olduğunu belirterek, insanları, yakın zamanda aşı olmazlarsa çok tehlikeli bir kışla karşılaşacakları konusunda uyardı. Biden, süper bulaşıcı Omicron varyantına atıfta bulunarak, “Şimdi burada, yayılıyor ve artacak. Aşılanmamışlar için şiddetli hastalık ve ölüm kışı geliyor. Aileleri ve yakında hastaneler onlar için mahvolacak. Tek gerçek koruma, aşı yaptırmaktır” dedi. 

ÇOK HIZLI YAYILIYOR

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) verilerine göre, Cumartesi Omicron ABD’deki Kovid vakalarının  yüzde 3’ünü oluşturuyordu. Bir önceki hafta bu oran sadece yüzde 0,4’tü. CDC, Omicron varyantının ABD’de Ocak ayı gibi erken bir tarihte zirveye çıkabileceği konusunda uyarıda bulunurken, halihazırda ülkede günde ortalama 1.150 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybediyor. Önceki gün G7 ülkeleri de varyantı “küresel halk sağlığına yönelik mevcut en büyük tehdit” olarak nitelendirerek, ülkelerin yakın işbirliği yapmasının “her zamankinden daha önemli” olduğunu belirtmişti.

AB’NİN SÖZ VERDİĞİ AŞILARIN YÜZDE 66’SI HEDEFİNE ULAŞTI

Avrupa Birliği’nin (AB) yıl sonuna kadar düşük ve orta gelirli ülkelere taahhüt ettiği aşı dozlarının yalnızca yüzde 66’sının hedefine ulaştığı açıklandı. Politico’nun haberine göre, AB, düşük ve orta gelirli ülkelere taahhüt ettiği 250 milyon doz Kovid-19 aşısı bağışlamayı hedeflemişti ancak, 14 Aralık itibariyle, 166 milyon doz teslim edildi. Teslim edilenlerin 118 milyonunun düşük gelirli ülkeler için aşı bağışını koordine eden ve daha adil aşılama kampanyası yürüten COVAX aracılığıyla gerçekleştiği belirtildi. Küresel aşı ortaklığı ile bağışçı ve alıcı ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar yoluyla da 48,2 milyon doz daha bağışlandığı ifade edildi. AB’den şimdiye kadar COVAX aracılığıyla bağışlanan toplam dozlarınsa sadece yüzde 40’ının teslim edildiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus bu hafta yaptığı açıklamada, Omicron varyantı nedeniyle gelişmiş ülkelerin hatırlatıcı doz uygulamasına geçmesinin aşı istifine neden olacağına dair endişesini dile getirirken, düşük gelirli ülkelerin tüm aşıların yalnızca yüzde 0,6’sını alabildiği açıklandı. COVAX Konseyi’nin eş başkanı olan Chrysoula Zacharopoulou, söz verilen aşıların teslim edilmesi için daha fazla ortaklığın gerekli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir