ABD anti-uydu füze denemesi yapan Rusya’yı kınadı

Rusya anti-uydu füze denemesi yaptı, Amerika Birleşik Devletleri’nden ses yükseldi. Pentagon Rusya’yı “tüm ulusları tehlikeye atmakla” suçladı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında konuştu. “Rusya Federasyonu kendi uydularından birine karşı doğrudan yükselen bir anti-uydu füzesinin yıkıcı birtestini pervasızca gerçekleştirdi. Test şu ana kadar bin 500’den fazla izlenebilir yörünge enkazı ve yüz binlerce parça daha küçük yörünge üretti. Ayrıca bu test, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar ve kozmonotların yanı sıra diğer uzay uçuşu faaliyetleri için riski önemli ölçüde artırdı” dedi.

İstasyonda şu an bulunan mürettebatın dördü Amerikalı, ikisi Rus, biri de Alman.

Pentagon Rusya’yı daha önce uyardığını söyledi. Sözcü Ned Price, “Bu testten önce Moskova’daki üst düzey yetkililerle böyle bir manevranın uluslararası toplum için yol açacağı sorumsuzluğun altını çizmek için defalarca dile getirdik” diye konuştu.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos ise denemenin sonuçlarının daha önemsiz olduğunu savundu. Söz konusu parçanın 1982 yılında uzaya gönderilen Rus casusluk uydusu Kosmos-1408’e ait olduğu ve bir tondan ağır olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir