ABD 70 sivilin ölümüne ilişkin soruşturma başlattı

New York Times gazetesinin Amerikan ordusunun 18 Mart 2019’da Suriye’de kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 70 sivili hava saldırısında öldürdüğünü ortaya çıkması üzerine pentagon harekete geçti.

Günlük basın toplantısında Pentagon Sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in haberi gördükten sonra Orgeneral Mckenzie’den brifing istediğini bildirdi. Bakanlığın özellikle de sivil kayıpların önlenmesi için iki ayrı genel inceleme yaptırdığını ifade etti.

John Kirby, ABD’nin Suriye’de YPG’nin sağladığı istihbarat ile hareket ettiğini, Amerikan ordusunun bu istihbarata ne ölçüde güvendiği ve YPG’nin ABD’nin askeri gücünü suiistimal edip etmediği sorusunu da yanıtladı. “DEAŞ gibi bir örgütün peşinden giderken hem kendimizin ve ortaklarımızın hukukun üstünlüğü ve askeri gücün sorumlu bir şekilde kullanması konusunu göz önünde bulundurduk. Bu devam eden bir kaygı” dedi.

New York Times’ın haberini değerlendiren BM Genel Sekreter sözcülerinden Ferhan Hak da askerlerin sivillerin can verdiği eylemler nedeniyle cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir