3D baskılı tabancalar tehdit oluşturmaya başladı

İngiltere’de polisler sokakların, 3D baskılı silahlar nedeniyle “büyüyen bir tehdit” altında olduğunu açıkladı.

3D baskı teknolojisindeki ilerlemeler, karmaşık bir otomatik silahın bileşenlerinin birçoklarının artık küçük konut atölyelerinde üretilebileceğine işaret ediyor.

Daily Star’ın haberine nazaran, bu tarz bir silah üretim tesisine 7 Ekim’de polis tarafından baskın düzenlendi.

Bir sözcü, “Silah oluşturmak için kullanılabilecek çok sayıda bileşen bulduk ve 3D baskılı ateşli silahları satmak için üretildiğine inanıyoruz. Bu, ortaya çıkan 3D ateşli silah tehdidinin nasıl gelişmeye devam ettiğini vurgulamaktadır” dedi.

İlk 3D baskılı silahlar, teknolojik gelişmenin bir örneği olarak tasarlanan temel silahlardı. Defence Distributed isimli bir kuruluş, teknik olarak bir 3D yazıcısı ve birkaç metal bileşenle herkes tarafından yapılabilecek temel bir tabanca için çeşitli planlar yayınladı.

PLANLAR İNTERNETTEN YÜZ BİNLERCE ŞAHSA ULAŞIYOR

Defence Distributed daha sonra 3D yazdırılabilir AR15 tipi hücum tüfeği planlarını açıkladı. O vakitten beri, bu teknoloji süratle gelişti. Ulusal Kabahat Ajansı’ndan bir sözcü, en yeni kuşak 3D baskılı silahların “inanılır ve uygulanabilir” olduğu konusunda uyarıyor.

Çoğunluğu ABD’de bulunan 3D baskılı silah meraklıları, bu ateşli silahların planlarını oluşturup Twitter, YouTube ve Instagram’da binlerce takipçiyle paylaşıyor.

Mevcut teknolojiye nazaran, silahın %90’ı bir 3D yazıcı tarafından üretilebilirken namlu ve mühimmat üzere kimi temel bileşenlerin hala metalden yapılması gerekiyor.

Ancak bir Teksas şirketi olan Solid Concepts, 2013 yılında klasik M1911 Colt tabancasının büsbütün metal bir kopyasını oluşturmak için endüstriyel bir 3D yazıcı kullandı ve bu teknolojinin tüketiciye ulaşması ise yalnızca bir vakit sorunu olarak görülüyor.

Uzmanlar ayrıyeten terör kümelerinin izlenemez silahlar yaratmak için 3D baskıya yönelmesinden korkuyor. 27 yaşındaki neo-Nazi fanatiği Stephan Balliet, ekim ayında Almanya’nın Halle kentinde 3D baskılı bir silah kullanılarak öldürüldü.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir