Yılmaz Güney filmi mahkeme yolunda! ‘Sözleşme var, telif ödedik’

Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney’in hayatının sinema olacağı haberi, 9 Nisan’da Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

Midwood şirketinin sahibi olan ünlü organizatör Ahmet San, Fatoş Güney’in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun” isimli kitabının haklarını satın aldığını ve 1 yıldır üzerinde çalıştıkları projenin çekimlerine yakında başlayacaklarını açıkladı.

Ancak haberin akabinde Fatoş Güney, avukatı aracılığıyla bir basın açıklaması yayınlayarak şimdi hiçbir şirketle mutabakat yapmadığını söyledi:

“Fatoş Güney’in kaleme aldığı ‘Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun’ isimli kitaptan senaryolaştırılacak, Yılmaz Güney’in hayatını bahis alan sinema sineması için imal şirketi ile mutabakat yapıldığına ait haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yılmaz Güney sineması için tarafımıza gelen teklifleri kıymetlendirme basamağında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Ahmet San ise açıklamaya reaksiyon gösterdi. Fatoş Güney’e ödeme yaptıklarını söyleyen San, şöyle konuştu:

YAPIM HAKKINI ALDIK

“Basın açıklamasını şaşkınlıkla okudum. Gazetenizde yer alan haberinizdeki tüm bilgiler doğrudur. Midwood olarak Fatoş Güney’in kelam konusu kitabının sinema imal haklarını çok evvelden aldık. Muharrir olarak Fatoş Güney ve sinema şirketi olarak Güney Film’le kontrat imzaladık. Bu üzere yapıtlara ödenen sayıları aşağı üst bildiğimden, onlara nazaran yüksek sayılabilecek bir meblağı, bu haklara yönelik telif bedeli olarak çok evvelden hem de tamamını ödedik. Bu etapta ‘İşte Fatoş Güney’in imzaladığı kontrat ve banka havale dekontu’ demeyi nezaketen hakikat bulmuyorum. Bir sinema şaheserinin imali ile uğraşmaya devam etmeyi tercih ediyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir