Pediatrik infeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Somer: Bol virüslü zor bir kış geçireceğiz

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilim Kısmı’ndan Prof. Dr. Ayper Somer, Covid-19 nedeniyle iki yıldır baskılanan tüm virüs enfeksiyonlarının bu yıl ağır bir halde ve mevsimi dışına taşarak yaşandığını söyledi.

Çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları, okulların açılmasıyla birlikte bulaşıcı hastalıklar açısından kuvvetli bir kış beklendiğini kaydetti. İstanbul Tıp Fakültesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilim Kısmı’ndan Prof. Dr. Ayper Somer, bu sonbahar ve kışın geçen yılkinden daha sıkıntı geçeceğini söyleyerek “Çünkü yazımız çok makûs geçti. Bahar ve yaz ayları çok çok makus geçti. Bu yalnızca Kovid 19 yüzünden değil, diğer virüsler de hiç görmediğimiz kadar faal oldular. O yüzden de bütün epidemiyologlar, araştırmacılar, enfeksiyon hastalıkları uzmanları da çocuklar için bilhassa bu kışın çok güç geçeceğini söylüyor” dedi.

“Bu yıl birçok virüs var”

Geçtiğimiz yıl yaz mevsiminde yalnızca koronavirüsle uğraştıklarını, öteki enfeksiyonların tek tük görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Somer, “Mevsimsel ishaller görülüyordu ortada. Virüslerin bu türlü bir özelliği vardır, ölümcüllükleri azalıp yayılımı artınca, öteki virüsler de tekrar ortaya çıkmaya başlar. Biz bu sene yazın, olağanda sonbahar ve kış mevsimde görmeyi beklediğimiz birçok virüs hastalığı ile uğraştık.

Önce nezleye neden olan rinovirüs çok fazla gördük ki çok ağır olaylar geliyordu. Bu servis bronşiolit ya da zatürre gibisi hastalarla dolmuştu. Küçücük bebekler, yeni doğan periyodundaki bir haftalık, bir aylık bebekleri yatırdık. Kimilerini teneffüs makinasına bağladık, ağır bakımda takip ettik. Gerisinden öbür virüsler çıktı; ortada tek tük koronavirüs çıktığı da oldu.

Temmuz Ağustos’ta ise tüm Türkiye ile birlikte koronavirüs hadiseleri da arttı. Lakin koronavirüsler başkalarından farklı olarak daha hafif seyrediyor. Şu anda sıkıntımız daha çok parainfluenza tip 1 dediğimiz bir virüs. Geçen hafta servisin yarısı parainfluenza olaylarıyla doluydu. Bu da havlar usulde öksürükle seyreden, krup dediğimiz larenjite yol açıyor. Lakin akciğere de inebiliyor ve ağır seyredebiliyor. Allah’tan ölümcül değil” diye konuştu.

“Grip salgını daha erken gelebilir”

Okullarda maske kullanımının kaldırılmasıyla yalnızca koronavirüs değil, başka virüs enfeksiyonları açısından da çocukların tehlikeye girdiğine işaret eden Prof. Dr. Ayper, kelamlarını şöyle noktaladı: “Bence daha fazla çocuğumuz hastalanacak bu kış, o denli görünüyor. Türkiye’de ekseriyetle Aralık ayında başlar influenza salgını. 2 yıl hiç görülmedi. Ancak bu yıl öbür virüslerle birlikte influenzanın da erken hareket etme riski var.

O yüzden de grip aşısını bilhassa riskli kümedeki çocuklara kesinlikle öneriyoruz. Parainfluenza ve öteki virüslerin de aslında olağan mevsimleri olacak sonbahar kış; hasebiyle çok virüslü günler bizi bekliyor. O nedenle hasta çocukların okula gönderilmemesi, bilhassa ateşi olan öksüren, hatta burnu akan çocukların bile öncelikle meskende birkaç gün takip edilmesi gerekiyor. Kötüleşirse de doktora götürülmesi. Nitekim bulaşıcı hastalığı yoksa okula göndermek gerekli.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir