Maden ihracatını beşe katlayabiliriz

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 30’u aşkın ülkeden 250’den fazla iş beşerinin iştirakiyle Bursa’da ‘Doğal Taş Alım Heyeti Organizasyonu’ düzenledi. 23 Kasım’da kapılarını açan ve yarın son bulacak olan tertipte maden bölümünün ihracatının artması ve yeni pazarlara ulaşılması amaçlanıyor. Fuara ait değerlendirmelerde bulunan İMİB İdare Heyeti Lideri Rüstem Çetinkaya, “Dünyada bulunan 90 madencilik tipinin 80 tanesi Türkiye’de. Bu bakımdan varlıklı rezervlere sahibiz. Maden kesimi katma kıymetli ihracat yapıyor” halinde konuştu.

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR

Bu yıl yaptıkları 6 milyar dolarlık ihracatı 30 milyar dolar düzeyine çıkarabileceklerini söz eden Çetinkaya, Düzenlediğimiz alım heyeti tertipleriyle ihracatımızı toparlamaya, artırmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Maden ihracatındaki yükselişin ABD ve Avrupa’daki resesyon nedeniyle son 2 ayda yavaşladığını söz eden Çetinkaya, “Bu yavaşlamanın en büyük nedenleri ortasında ABD vardı. Zira ABD’de resesyonun tesiri net olarak görülmeye başladı. İşlenmiş tarafta Avrupa’da da resesyon tesirlerini görüyoruz” dedi. Blok mermer ihracatında Türkiye’nin en büyük alıcısının Çin olduğunu vurgulayan Çetinkaya, ülkedeki pandemi kısıtlamaları nedeniyle ticaretin aksadığını belirtti.

HİNDİSTAN PAZARI ÇİN’E ALTERNATİF

Bursa’da düzenlenen alım heyeti tertibine Hindistan, Mısır, Vietnam, İtalya, Yunanistan, İspanya, Lübnan, Cezayir ve Fas üzere ülkelerden kıymetli alıcılar geldiğini belirten Çetinkaya, “Şu anda en büyük potansiyel Hindistan’da” diye konuştu. Hindistan’ın inşaat yatırımları yaptığının altını çizen Çetinkaya, şu sözleri kullandı: “Çin kadar potansiyelleri olduğunu söylemek güç. Lakin Çin’den ötürü oluşan açığın kapanmasında büyük yararları olacak. Mısır da Türkiye için potansiyeli olan bir ülke. Buradaki ödeme sorunları aşılırsa Mısır’a doğal taş satabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir