Lula: Güvenlik güçleri göstericilerle işbirliği yaptı

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva, polis ve ordudan birtakım şahısların, Ulusal Kongre’yi basan eski Devlet Lideri Jair Bolsonaro destekçileriyle işbirliği yaptığını söyledi.

Brezilya basınında çıkan habere nazaran, Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye yapılan baskının görüntülerini görmek istediğini belirten Lula, iş birliği yapan çok sayıda kişinin olduğunu kaydetti.

‘Birileri girişleri kolaylaştırdı’

Lula, “Bu insanların (Bolsonaro yanlıları) Planalto Sarayı’nın kapısından içeri girmeleri sağlandı, yani birileri onların buraya giriş yapmasını kolaylaştırdı” sözünü kullandı.

Devlet Başkanlığı Sarayı içindeki Bolsonaro yanlılarına değinen Lula, sarayın Bolsonaro destekçileriyle dolu olduğunu ve bunun meslekli bireylerle tertibe alınması gerektiğini belirtti.

Lula, ordunun misyonunun Anayasa tarafından tanımlandığını vurgulayarak, “Benim onlardan yapmalarını istediğim tek şey misyonlarını en yeterli formda yapmalarıdır” dedi.

Yerel basında çıkan tezlere nazaran, Bolsonaro destekçilerinin Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye girişinde birtakım asker ve polislerin buna kasıtlı olarak seyirci kaldığı öne sürülmüştü.

Brezilya’daki olaylar

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de düzenlenen ikinci cins devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Lula da Silva yüzde 50,9, çok sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının akabinde Bolsonaro destekçileri evvel ülkede günlerce süren otoyol kapatma hareketleri yapmış, akabinde da ordu karargahları önünde düzenledikleri şovlarda silahlı kuvvetleri Lula’nın devlet başkanlığı misyonunu devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede Cumhuriyetin ilanının 123. yıldönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yanlıları, başşehir Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen kentlerinde tekrar tıpkı taleple askeri karargahların yakınında şovlar düzenlemişti.

Bolsonaro yanlıları, 8 Ocak’ta da ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, kümelerin daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine mahzur olamamıştı.

Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’yi basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılarak denetim sağlanmıştı.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci cinsini kazanan eski Devlet Lideri Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te parlamentoda yemin etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir