Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la neden görüşmek istemiyor? 4 gün önceki demecinde sinyali vermişti

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile el sıkıştıktan bir hafta sonra Suriye hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile işlerin yoluna koyulabileceğini tabir ederek “Siyasette dargınlık olamaz” diyerek Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile görüşebileceğini vurgulamıştı.

ESAD, GÖRÜŞME TEKLİFİNİ REDDETTİ

Erdoğan’ın bu çıkışı sonrası tüm gözler Esad kanadına çevrilmişti. Lakin dün akşam Reuters’a konuşan Suriye’ye yakın üç yetkili, Esad’ın Erdoğan ile Putin’in arabuluculuğunda görüşme teklifini reddettiğini açıkladı.

“SEÇİMLERDEN EVVEL RASTGELE BİR YAKINLAŞMA OLMAZ”

Yetkililerden biri, “Erdoğan’a neden zaferi bedavaya teslim edelim? Seçimlerden evvel rastgele bir yakınlaşma olmaz” sözünü kullandı. Yetkili ayrıyeten, Esad’ın dışişleri bakanları seviyesinde bir toplantı fikrini de geri çevirdiğini kelamlarına ekledi. Üçüncü kaynak ise Suriye’nin “Somut bir şey getirilmediği takdirde bu türlü bir toplantıyı faydasız gördüğünü ve şimdiye kadar istedikleri şeyin Türk birliklerinin büsbütün bölgeden geri çekilmesi olduğunu” söyledi.

PEKİ ESAD NE İSTİYOR?

4 gün evvel Syrian Observer isimli internet sitesine konuşan Esad dikkat çeken bir çıkışa imza atmıştı. Dün akşam saatlerinde Reuters’a açıklamalarda bulunan üçüncü kaynağın kelamlarına paralel sözler kullanan Esad, “Türkiye, Suriye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi. Suriye, Türkiye’den kelam değil, icraat bekliyor. Türkiye’nin tavrının samimi mi yoksa yalnızca siyasi bir hareket mı olduğunu yargılamak mümkün değil” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir