Dünya yazarı Oğuz: Rakamlar illüzyonu ile karşı karşıyayız; ilüzyonu bozan ise hayat pahalılığı

Dünya müellifi Şeref Oğuz, dün TÜİK tarafından açıklanan dataların akabinde işsizliğin tek hanelere gerilemesi hakkında bir yazı kaleme aldı. Oğuz, iktidarın ön plana çıkardığı ekonomik göstergelerle gerçek hayat ortasında fark bulunduğunu belirtti.

Oğuz, yazısında şunları belirtti:

“TÜİK, işsizliğin tek haneye indiğini savunuyor. Tek hane diyorsa öyledir çünkü TÜİK, devletimizin resmi kurumudur. Enflasyon başını alıp gitmiş, cari açık fırlamış, işletmeler hayatta kalma uğraşı verirken, gençlerin iş aramaktan vazgeçtiği kriz coğrafyamızda işsizliği tek haneye saklayıverdik; %9.6

İşsizliği evvel İŞKUR datalarıyla örtüverdik sonra TÜİK sayılarıyla resmileştirdik. Yetmedi; üniversiteleri işsizliği saklayabileceğimiz antrepolara çevirdik. Sonra da Heterodoks siyasetinin zafer dokümanı olarak; %9.6 üzere tek sayıya ulaştırabildik.

İki temel sorun kaldı geriye: 1-İş aramaktan bitap düşmüş gençlere, işsizliğin düştüğü bilgisini vermeyi unuttuk çünkü haberleri yok işe girdiklerinden (!), 2-İş arayanları da bu berbat alışkanlıklarından vazgeçiremedik. Hal bu türlü olunca siyasetçiye “işsizliği çözdük” söylemi kazandırmış olduk.

İşsizlik düştü; hem de tek haneye… Yakında faizler de tek haneye düşecek. Enflasyon da gerileyecek. Bir sayılar illüzyonu ile karşı karşıyayız. Gördüğümüz, yaşadığımız ve hissettiğimiz bambaşka… İllüzyonu bozan ise pahalılaşan hayat, düşen alım gücü, gerileyen hayat standartları, azalan refah… Bir diğer gerçek, işsizliğin, yoksulluk girdabına sürükleyen dramında yatıyor. Gerilim, depresyon eğilimi, ümitsizlik, içine kapanma, özsaygının yitirilmesi, toplumsal ve ailevi rolün kaybıyla oluşan belirsizlik, hata işlemeye yatkınlık. İşsizini görmezden gelen toplum, bir müddet sonra işsizliğin yarattığı toplumsal meseleleri yaşamak zorunda…”

Yazının tamamı için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir