Cumartesi deprem çantası hazırlayan Rabia ve ailesi enkaz altında

Pazartesi günü merkez üssü Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki sarsıntıda, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nde vazife yapan polis memuru Mehmet Akat (50), eşi Eda Akat ve kızı Elif Rabia (12) ile birlikte yaşadıkları Hayrullah Mahallesi’ndeki 7 katlı Sabır Apartmanı’nın çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Depremi Elazığ’da yaşayan Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Enes Melih Akat (21), sarsıntının akabinde telefonla ulaşamayınca ailesinin yaşadığı Kahramanmaraş’a geldi. Ailesinin yaşadığı konutun yıkıldığını; anne ve babası ile kız kardeşinin enkaz altında kaldığını öğrenen Enes Melih Akat büyük keder yaşadı. Vatandaşlarla birlikte binanın enkazında kurtarma çalışmalarına katılan Enes Melih Akat, ortadan geçen vakitte ailesine ulaşamadı.

Enkaz başında gece gündüz ailesinden gelecek umutlu haberi bekleyen Enes Melih Akat, sarsıntıdan 2 gün evvel kardeşi Elif Rabia Akat’ın kendisine gönderdiği görüntü ile büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. Cumartesi gecesi kardeşi Elif Rabia’nın kendisine çok sevdiği ‘Kaju’ isimli kedisi için zelzele çantası hazırladığı anlara ait çektiği görüntü imgesini gönderdiğini ve akabinde aradığını anlatan Enes Melih Akat, “Kardeşim cumartesi gece bana görüntü ileti attı, sonra da arayarak, ‘Ağabey ben sarsıntı çantası hazırlıyorum. Biz zelzele anında kendimize bakabiliriz lakin kedimiz bakamaz. Onun için de farklı çanta hazırladım’ dedi. Görüntüde da kardeşim çantaya kedimiz için mama, ilaç, yelek ve tasmasını koyuyor. İzleyince kendisini yine aradım ve ‘Deprem her an olabilir lakin çantayı daima yenilemen gerekir’ dedim. 2 gün sonra sarsıntı oldu. Güya zelzele olacağı kardeşimin içine doğmuş. Zelzeleden 2 gün evvel zelzele çantası hazırlamak kimin aklına gelir.” diye konuştu.

Depremin akabinde Kahramanmaraş’a gelerek ailesini kurtarmaya çalıştıklarını anlatan Akat, “Depremin üzerinden 5 gün geçti. Takımlar daha yeni geldi buraya. Bu apartmandan çok kişi kurtarıldı. Daha dün birisi kendi imkanlarıyla enkazdan çıktı. Allah’tan ümit kesmiyoruz ve inşallah kurtulurlar diye dua ediyorum.” diye konuştu.

Anne ve babasıyla birlikte enkaz altında olan Elif Rabia Akat’ın sarsıntıdan 2 gün evvel ağabeyine gönderdiği görüntülü bildiride, kedisi için hazırladığı zelzele çantasının içerisine mama, tasma, ilaç, su yeleğini anlatarak yerleştirdiği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir